E55

SvD: Därför är förslaget om gårdsförsäljning mindre bra

Petra Lundgren
Petra Lundgren
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 22 dec. 2021

LEDARSVEPET 22/12 Det finns ett förslag som skulle öppna upp för gårdsförsäljning av alkohol. Svenska dagbladet är dock tveksam till att det kommer att vara till nytta.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ekonomi

Framtidsfullmakt: Guiden – säkra din vilja innan det är för sent

09 feb. 2026
Sparande
Ekonomi

Dåligt sparande kostar svenskarna miljarder varje år

09 feb. 2026
pension skatt
Pension

Skatt på pension 2026: Här är vinnarna och de som betalar mer

09 feb. 2026
Mer för kronan i London när pundet pressas av politisk kris. Arkivbild.
Ekonomi

Epstein-krisen gör Londonresan billigare

09 feb. 2026
matsvinn
Ekonomi

Matsvinnet i svenska hem – därför kostar det dig mer än du tror

09 feb. 2026

Aftonbladet klassar Liberalerna som ett krångelparti för alla, gissar att partiet byter strategi efter valet och att partiledaren Nyamko Sabuni kommer att ha bytt jobb om ett år. 

Expressen skriver att många tycker att det är svårt att förstå sig på politiken, men att det är fel. Resonemanget går i korthet ut på att Socialdemokraterna styr men att andra står för politiken, som Moderaterna. M lägger ett förslag som ratas av S, men som sedan förverkligar förslaget eftersom det är bäst för Sverige. 

Dagens nyheter tar upp ett ny studie som visar att Sverige tjänar på att skolelever blir bättre på matematik. Tonåringar i nian klarar inte målen och det kan få konsekvenser för tillväxt och konkurrenskraft. Tidiga insatser i grundskolan krävs för att vända utvecklingen. Matematiklyftet har införts, och även om det inte gett en jättestor förbättring så är det ändå en början. 

Svenska dagbladet skriver om ett förslag om gårdsförsäljning som skulle innebära att besökare efter betalt studiebesök eller föreläsning skulle kunna köpa en begränsad mängd hantverkstillverkade alkoholprodukter. Ingen stor utsträckning av friheten konstaterar ledaren som ifrågasätter vilken nytta man kommer ha av förslaget, eftersom det är så mycket byråkratiska krav. För hur många kommer att återvända för att handla om det krävs en guidad tur. 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
mobile
desktop