Hur står sig svenskt vin i den internationella konkurrensen? Smakmässigt blev det tummen upp från de sommelierer och vinskribenter som genomförde ett blindtest.

TT Nyheter
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 29 aug. 2024
ANNONS
ANNONS
Totalt testades 24 olika viner, varav hälften svenska och hälften europeiska viner, som valts ut för att motsvara de svenska i stil och pris. Smakdomarnas uppgift var att rangordna dem utan kännedom om namn och ursprung på de testade vinerna.
Ett svenskt vin hamnade i topp och ytterligare tre svenska viner hamnade på plats sex till åtta i rankningen.
”Att vi vet att svenskt vin smakar bra och upplevs bra av internationella sommelierer är ett första gott betyg”, kommenterar Maria Kärnerud, ansvarig för livsmedelsexport på Business Sweden.
I dag exporteras svenskt vin, i liten volym, till ungefär tio marknader utomlands.
Det är någonting som skulle kunna växa i takt med att vingårdarna ökar sina arealer och producerar mer, säger Maria Kärnerud.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Arbete
Facket: Kräver samma lönepåslag igen
29 sep. 2026

Hälsa
EU vill införa återkommande hjärtkontroller från 35 års ålder
29 sep. 2026

Pension
Äldreboendet kostar 2 660 kronor i Sverige och över 35 000 i Tyskland
29 sep. 2026

Hälsa
Fem strålbehandlingar gav lika bra kontroll som operation vid prostatacancer
29 sep. 2026

Bil
Så mycket dyrare blir varje tank när bensinskatten höjs
29 sep. 2026
ANNONS