På Stockholmsbörsen blev glädjen stor eftersom det nu finns mer pengar att dela ut till aktieägarna.


Swedbank stiger ordentligt på Stockholmsbörsen. Detta sedan storbanken slipper dryga böter från amerikanska justitiedepartementet.
På Stockholmsbörsen blev glädjen stor eftersom det nu finns mer pengar att dela ut till aktieägarna.
Aktien ökar runt 6 procent i den inledande torsdagshandeln.
Läs även: Skattebeskedet: “Virtual reality är friskvård” – Dagens PS
På onsdagskvällen kom till sist beskedet. USA:s justitiedepartement har lagt ned sin utredning av Swedbank ”utan åtgärd”.
Därmed slipper banken betala befarade miljardböter till USA för de penningtvättsbrister som avslöjades i den baltiska verksamheten 2019 och som Swedbank bötfälldes av den svenska Finansinspektionen för.
Helt klart är det inte med rättsprocessen. Swedbank utreds fortfarande av finansinspektionen i delstaten New York (DFS).
Läs mer: De jobbar vidare – trots att de kan gå i pension E55
Senaste nytt

Fiskfjäll kan rädda synen hos miljoner – ny forskning väcker hopp

Arvet kan gå till staten – så fungerar Allmänna arvsfonden

Doftträning kan förbättrat din mentala förmåga

Goda resultat för VIP-mottagning för sköra äldre
