Konflikten om namnet på Teslas självkörande satsning har utvecklats till en juridisk strid. Nu anklagar elbilstillverkaren en fransk dryckesaktör för att ha agerat i ond tro.


När Tesla lanserade sin självkörande taxilösning Cybercab var fokus på teknik, produktion och expansion.
Osäkerheten kring Teslas långsiktiga position på marknaden har uppmärksammats från flera håll.
E55 har tidigare rapporterat att Stellantis tidigare vd Carlos Tavares varnat för att konkurrensen inom elbilar hårdnar så snabbt att Tesla i värsta fall kan få svårt att behålla sin dominerande roll.
Men bakom kulisserna växte en annan konflikt fram. Den franska dryckesproducenten Unibev hann registrera varumärket innan Tesla säkrade rättigheterna.
Nu har bolaget valt att gå till domstol för att få kontroll över namnet enligt en artikel hos Boosted.
Missade registreringen
Bakgrunden till tvisten är ett tidsmässigt misstag. Tesla presenterade Cybercab offentligt men väntade flera veckor med att ansöka om varumärkesskydd.
Under den perioden registrerade Unibev namnet i relevanta kategorier, inklusive fordon.
Enligt Tesla har registreringen skett utan avsikt att använda varumärket kommersiellt inom bilindustrin.
I stämningsansökan hävdar bolaget att motparten försöker utnyttja situationen ekonomiskt.
Konflikten riskerar att bli kostsam. Varumärkestvister av den här typen kan innebära mångmiljonbelopp, särskilt när ett globalt lanseringsprojekt redan är igång.
Inte första gången
Det är heller inte första gången Tesla hamnar i en liknande situation med samma aktör.
Unibev har tidigare säkrat rättigheterna till namnet Teslaquila, vilket tvingade elbilstillverkaren att lansera sin egen produkt under namnet Tesla Tequila.
Den återkommande konflikten pekar på hur centrala immateriella rättigheter har blivit i den globala teknik- och mobilitetsindustrin.
Nödplaner i väntan på beslut
Samtidigt som rättsprocessen pågår arbetar Tesla med alternativa lösningar.
Bolaget har ansökt om närliggande varumärken för att säkra sin produktstrategi om domstolen inte skulle ge fullt stöd.
Cybercab är en nyckelkomponent i Teslas långsiktiga satsning på autonom mobilitet.
Osäkerhet kring namnet kan därför få både marknadsmässiga och finansiella konsekvenser.
Tvisten illustrerar hur konkurrensen inom framtidens mobilitet inte bara handlar om teknik och produktion, utan också om juridik, varumärken och strategisk timing.
För Tesla handlar det nu om att snabbt återta kontrollen över ett namn som redan blivit en del av bolagets framtidsvision.
Missa inte:
Tesla efter sex år: Så mycket kostade ägandet av Model 3 – E55
Tesla höjer priset på självkörande mjukvara – E55
Senaste nytt

Yrkena med högst och lägst pensionsålder 2025

Gärna kortare arbetstid – men inte om lönen sänks

Inflationen i eurozonen högre än väntat

Svensk hyresgäst riskerar miljonböter i Spanien
