E55

Tesla stämmer läskjätte – miljontvist trappas upp

Tesla
Bakgrunden till tvisten är ett tidsmässigt misstag. (Foto: Pexels)
Christian Pedersen
Christian Pedersen
Uppdaterad: 02 mars 2026Publicerad: 02 mars 2026

Konflikten om namnet på Teslas självkörande satsning har utvecklats till en juridisk strid. Nu anklagar elbilstillverkaren en fransk dryckesaktör för att ha agerat i ond tro.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Polisen
Ekonomi

Polisen kräver 12 miljarder mer i budget

09 mars 2026
Pension
Pension

Pensionsmyndigheten stoppar felaktiga utbetalningar på 1,6 miljarder kronor

09 mars 2026
bensin
Bil

Kraftig uppgång i oljepriset – kan påverka bensin och diesel i Sverige

09 mars 2026
IMF-chefen Kristalina Georgieva. Arkivbild.
Ekonomi

IMF-chefen: Förbered er på det otänkbara

09 mars 2026
En man deklarerar digitalt med dator.
Ekonomi

Förändringar att ha koll på i årets deklaration

09 mars 2026

När Tesla lanserade sin självkörande taxilösning Cybercab var fokus på teknik, produktion och expansion.

Osäkerheten kring Teslas långsiktiga position på marknaden har uppmärksammats från flera håll.

ANNONS

E55 har tidigare rapporterat att Stellantis tidigare vd Carlos Tavares varnat för att konkurrensen inom elbilar hårdnar så snabbt att Tesla i värsta fall kan få svårt att behålla sin dominerande roll.

Men bakom kulisserna växte en annan konflikt fram. Den franska dryckesproducenten Unibev hann registrera varumärket innan Tesla säkrade rättigheterna.

Nu har bolaget valt att gå till domstol för att få kontroll över namnet enligt en artikel hos Boosted.

Missade registreringen

Bakgrunden till tvisten är ett tidsmässigt misstag. Tesla presenterade Cybercab offentligt men väntade flera veckor med att ansöka om varumärkesskydd.

Under den perioden registrerade Unibev namnet i relevanta kategorier, inklusive fordon.

Enligt Tesla har registreringen skett utan avsikt att använda varumärket kommersiellt inom bilindustrin.

ANNONS

I stämningsansökan hävdar bolaget att motparten försöker utnyttja situationen ekonomiskt.

Konflikten riskerar att bli kostsam. Varumärkestvister av den här typen kan innebära mångmiljonbelopp, särskilt när ett globalt lanseringsprojekt redan är igång.

ANNONS

Inte första gången

Det är heller inte första gången Tesla hamnar i en liknande situation med samma aktör.

Unibev har tidigare säkrat rättigheterna till namnet Teslaquila, vilket tvingade elbilstillverkaren att lansera sin egen produkt under namnet Tesla Tequila.

Den återkommande konflikten pekar på hur centrala immateriella rättigheter har blivit i den globala teknik- och mobilitetsindustrin.

Nödplaner i väntan på beslut

Samtidigt som rättsprocessen pågår arbetar Tesla med alternativa lösningar.

Bolaget har ansökt om närliggande varumärken för att säkra sin produktstrategi om domstolen inte skulle ge fullt stöd.

ANNONS

Cybercab är en nyckelkomponent i Teslas långsiktiga satsning på autonom mobilitet.

Osäkerhet kring namnet kan därför få både marknadsmässiga och finansiella konsekvenser.

Tvisten illustrerar hur konkurrensen inom framtidens mobilitet inte bara handlar om teknik och produktion, utan också om juridik, varumärken och strategisk timing.

För Tesla handlar det nu om att snabbt återta kontrollen över ett namn som redan blivit en del av bolagets framtidsvision.

Missa inte:

Tesla efter sex år: Så mycket kostade ägandet av Model 3 – E55

Tesla höjer priset på självkörande mjukvara – E55

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop