Lastbilstillverkaren Volvo skjuter upp byggnationen av en batterifabrik i Mariestad, rapporterar SVT Nyheter Väst.

TT Nyheter
Uppdaterad: 13 sep. 2024Publicerad: 13 sep. 2024
ANNONS
ANNONS
”Det vi vet i dag är att själva byggstarten skjuter vi upp någonstans mellan 12 och 24 månader. Vi drar ned på takten på det arbete som är kopplat till byggstarten, men i övrigt fortsätter vi med projektet helt enligt plan”, säger bolagets presschef Claes Eliasson till SVT.
Bolaget hänvisar till låg efterfrågan på eldrivna fordon.
”Tillverkningsstarten måste matcha efterfrågan från kunder”, säger Jörgen Gustafsson, kommunikationsansvarig hos Volvo Mariestad, till Mariestads-Tidningen.
Bolaget kommer nu att göra en översyn av tidsplanen. Från början var tanken att bygget skulle starta 2024 och produktionen vara igång 2028. Byggstarten har redan skjutits fram en gång, till 2025.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Ekonomi
Svenska kryptoägare drabbade efter dataläcka
14 aug. 2026

Ekonomi
Visa och Mastercard förlorar mark – här är betalningen som tar över
14 aug. 2026

Ekonomi
Fel uppgift kan kosta pensionärer minst 2 368 kronor – nya regler
14 aug. 2026

Ekonomi
Nya skattesmällen för sparare – ditt konto avgör om avdraget försvinner
14 aug. 2026

Ekonomi
Årets spannmålsskörd väntas krympa
14 aug. 2026
ANNONS