E55

Det kan vara dags att snacka om alkohol med mamma och pappa

Fyra personer skålar med en drink. Alkoholkonsumtionen bland personer över 65 har ökat rejält sedan början av 2000-talet.
Alkoholkonsumtionen bland personer över 65 har ökat rejält sedan början av 2000-talet. (Foto: Alena Darmel/Pexels)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 08 apr. 2026Publicerad: 08 apr. 2026

Äldre dricker allt mer alkohol medan yngre hellre äter sunt och går på gymmet än dricker. Nu uppmuntrar Systembolaget unga vuxna att snacka om alkoholvanor med sina föräldrar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

cancer
Hälsa

Så många svenskar får cancer – siffrorna påverkar hela samhället

10 apr. 2026
En kvinna skålar med ett glas vin. Alkohol kan påverka både klimakteriebesvär och pollenallergi genom att förvärra symtomen, här får du veta varför.
Hälsa

Alkohol kan förvärra både klimakterie- och pollenbesvär

10 apr. 2026
En man håller upp två köttbitar. För de flesta ger en växtbaserad kost lägre risk för demens, men en viss grupp människor får i stället lägre demensrisk av att äta mycket kött.
Hälsa

Att äta mycket kött ger lägre demensrisk – för en genetisk riskgrupp

09 apr. 2026
En man äter sallas. En studie kopplar en mer växtbaserad kost till lägre risk för demens, men den växtbaserade maten måste så klart vara hälsosam.
Hälsa

Växtbaserad kost kopplas till lägre risk för demens

09 apr. 2026
Socialminister Jakob Forssmed (KD), under en pressträff för att presentera vårdsatsningar i vårändringsbudgeten som bland annat innehåller ett vaccinationspaket för personer över 65.
Hälsa

Hopp om gratis vaccin mot bältros för alla över 65

09 apr. 2026

Alkohol är en viktig orsak till skador världen över och bidrar avsevärt till dödligheten i Europa, som globalt sett har de högsta nivåerna av alkoholkonsumtion.

Män löper störst risk att dö av alkoholrelaterade orsaker, för män är risken att dö av alkoholrelaterat självskadebeteende nästan sex gånger högre än den är för kvinnor.

Sedan början av 2000-talet har alkoholkonsumtionen minskat, men det gäller inte i alla åldersgrupper.

65-plussare dricker mer

Bland yngre har alkoholkonsumtionen minskat tydligt men bland personer över 65 har den i stället ökat med ungefär 30 procent och kvinnors alkoholkonsumtion har ökat allra mest.

Män dricker fortfarande mer än kvinnor, men över tid har skillnaden mellan könen minskat. 

För 20 år sedan började alkoholkonsumtionen minska redan omkring 50-årsåldern, men i dag minskar den först i 70-årsåldern. 

Äldre dricker också oftare än yngre. Personer i den äldsta åldersgruppen uppger att de i genomsnitt dricker nästan sex gånger i månaden, det kan jämföras med knappt tre gånger i månaden bland den yngsta åldersgruppen.

ANNONS

Lanserar samtalsstöd

ANNONS

”Vi ser en tydlig generationsförskjutning. Unga vuxna i dag dricker generellt mindre alkohol, samtidigt som äldre dricker mer än tidigare generationer. Det skapar ett nytt läge där det inte längre bara är föräldrar som tar snacket med sina barn utan där unga vuxna också kan ta samtalet med sina äldre familjemedlemmar”, säger Karolina Dahlbeck Nobel i ett pressmeddelande.

Hon är folkhälsoexpert på Systembolaget, som har släppt släppt ett samtalsstöd som vänder på den traditionella i familjeordningen och uppmuntrar unga vuxna att ta ett alkoholsnack med sina föräldrar och andra äldre släktingar.

Samtalsstödet, Pappaparlören, riktar sig till unga vuxna som vill prata om alkohol med sina föräldrar eller med sina mor- och farföräldrar.

I stället för att enbart vuxna tar alkoholsnacket med unga uppmuntras nu även den yngre generationen att ta initiativ till ett sådant samtal.

Inte moralisera

Alkoholvanor är ett ämne som kan upplevas som privat eller känsligt och ambitionen med samtalsstödet är att sänka tröskeln för att även senare i livet prata om det.  

När ett sådant samtal sker inom familjen finns det ofta både förtroende och omtanke, men Karolina Dahlbeck Nobe betonar att det behöver vara ett samtal där ingen hamnar i underläge.

”Samtalet bör inte vara moraliserande, utan det handlar om relationer och omtanke. Ett samtal fungerar ofta bäst när man vill förstå, inte övertyga. Ibland räcker det med att ställa en fråga och sedan lyssna”, säger hon i pressmeddelandet.

En folkhälsoutmaning

ANNONS

Att äldre dricker mer än tidigare generationer betyder dock inte att alla äldre gör det, de flesta har måttliga vanor. Men vi blir mer känsliga för alkohol när vi blir äldre.

Med stigande ålder förändras kroppen, vår muskelmassa minskar, kroppens vatteninnehåll sjunker och det gör att alkoholen får en starkare effekt, det skriver Systembolaget.

Äldre är dessutom oftare beroende av läkemedel, och vissa läkemedel kan ge farliga interaktioner med alkohol.

”Vi står inför en betydande folkhälsoutmaning som kommer att kräva nya insatser inom forskning och policyutveckling för att hanteras effektivt”, säger Jing Wu, docent i sociologi och universitetslektor, till Systembolaget.

Hon och hennes kolleger vid Göteborgs universitet driver nu projektet Living conditions, inequality and alcohol use in old age: An intersectional study.

Läs mer på E55: Mounjaro mot alkoholberoende? Kanske i framtiden

Läs mer på Dagens PS: Hälsotrenden som är grus i restaurangernas affärsmodell

Läs mer på Realtid: Fallande vinförsäljning speglar ett allt ensammare samhälle



ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

ANNONS