E55

Gratis över 65 – ända vaccinerar sig för få mot influensa

En äldre man vaccineras. Det är fortfarande inte tillräckligt många personer över 65 som vaccinerar sig mot influensa.
Det är fortfarande inte tillräckligt många personer över 65 som vaccinerar sig mot influensa. (Foto: CDC/Unsplash)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 13 nov. 2025Publicerad: 13 nov. 2025

Alla som är över 65 rekommenderas att varje år, gratis, vaccinera sig mot influensa, trots det når vi inte upp till den vaccinationstäckning bland äldre som rekommenderas av WHO.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Ett ungt par framför ett fönster. Enligt en studie lever män i parrelationer i genomsnitt fem år längre om de gör det här på morgonen.
Hälsa

Den här kärlekshandlingen kan förlänga livet

05 mars 2026
Vaccin
Hälsa

Över 65 år mest utsatta för influensa – nytt besked om vaccin

04 mars 2026
En man har ont i magen. En ny studie visar att var du bor kan påverka bakterierna i din tarm och därmed i förlängningen även hur du mår.
Hälsa

Din tarmhälsa påverkas av var du bor

04 mars 2026
En bröstcancercell fotograferad med ett svepelektronmikroskop. Forkarre har nu hittat ett sätt att få bakterier att äta upp hela cancertumörer inifrån.
Hälsa

Studie: Bakterier äter upp cancer inifrån

04 mars 2026
sötningsmedel
Hälsa

Sötningsmedel har blivit vardagsmat – nu tar debatten ny fart

03 mars 2026

År 2003 antog Väldshälsoorganisationen, WHO, en resolution som uppmanar organisationens medlemsländer att öka täckningen av vaccination mot influensa för alla i högriskgrupper och att senast 2010 uppnå en vaccinationstäckning på 75 procent bland äldre.

I Sverige uppmanas alla över 65 att utan kostnad vaccinera sig mot influensa varje år. Hur stor andel av den åldersgruppen som väljer att vaccinera sig övervakas genom att årligen samla in vaccinationsstatistik.

ANNONS

Därför vet vi att under influensasäsongen 2024–2025 var det endast 61 procent av alla i åldern 65 till 79 år som vaccinerade sig mot influensa, trots att vaccinet är gratis för alla över 65.

Bland personer från 80 år och uppåt var det dock 81 procent som vaccinerade sig.

Högre dödlighet bland äldre

Dödligheten i influensa är svår att beräkna, men influensa är en av de vanligaste dödsorsakerna i Sverige och de flesta som dör av sjukdomen är över 65 år, det skriver 1177 för vårdpersonal.

Enligt Vaccin direkt står dock 65-plussare för över 90 procent av de influensarelaterade dödsfallen i Sverige under en genomsnittlig influensasäsong, det skriver It-hälsa.

Även om vi inte vet exakt hur många personer över 65 som varje år, direkt eller indirekt, dör av influensa, kan vi konstatera att det är för många.

Influensavaccinering kan vara avgörande för att undvika att drabbas av svår sjukdom, sjukhusvård och komplikationer, som stroke eller hjärtinfarkt.

ANNONS
ANNONS

Skiljer sig mellan Regionerna

”Influensavirus förändras varje år, och därför behöver också skyddet förnyas. Ur ett folkhälsoperspektiv är det viktigt att bibehålla höga vaccinationstal över tid, inte bara under enstaka säsonger”, säger Charlotta Zacharias till It-hälsa.

Hon är läkare och sakkunnig på VaccinDirekt och tillägger att regioner som sänker trösklarna och gör det enkelt att vaccinera sig, via vårdcentraler, hembesök, apotek eller vaccinationsmottagningar, har bäst förutsättningar att framöver nå målet på 75 procent.

Under influensasäsongen 2024–2025 var det bara Region Värmland som nådde målet och kom upp i 76 procent vaccinationstäckning bland 65-plussare, men flera regioner är nästan där.

Region Västerbotten, Västra Götalandsregionen samt Region Jönköpings län kom alla upp i 74 procents vaccinationstäckning. Region Halland kom upp i 73 procent och Region Örebro län nådde upp till 72 procent.

Läs mer på E55: Så mycket kostade svininfluensan 2009/2010 – nu sprids den igen


Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Extrautrustad med smarta funktioner och nya detaljer. Elegant och modernt uttryck med ett omfattande exteriörpaket. Läs mer om ID.4 Pro Sweden Olympic Edition här!

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop