Norska forskare har identifierat ett ämne i en välkänd frukt som kan bli utgångspunkten för en ny behandling mot Alzheimers sjukdom.


Alzheimers sjukdom utvecklas långsamt och i det tysta, varför sjukdomen ofta upptäcks först när den tydligt påverkar vardagen.
För att kunna bromsa sjukdomen är det avgörande att upptäcka den i tid, men tidiga symtom förbises ofta.
I den tidiga fasen blir det svårare att lära sig nya saker, nya namn fastnar inte, överenskommelser glöms bort och vardagliga uppgifter tar längre tid att utföra.
Det kan också bli svårare att planera och hålla ordning på ekonomi eller praktiska ärenden, ofta påverkas även språket tidigt, det blir vanligare att behöva leta efter ord i samtal. Orienteringsförmågan kan också försämras.
Ämne i frukt kan bromsa
I en studie från Universitetet i Oslo har forskare hittat ett ämne som skyddar viktiga funktioner i hjärnan och som kan bidra till att bromsa utvecklingen av Alzheimers sjukdom, det skriver Verdens Gang.
Tidigare har studier antytt att passionsfrukt kan bromsa utvecklingen av Alzheimers sjukdom och forskarna menar att de nu har funnit det ämne i frukten som kan förklara den effekten.
”Efter flera års hårt arbetre har vi lyckats hitta vad passionsfruktens hemlighet är”, säger Evandro Fei Fang-Stavem till VG. Han är professor i gerontologi och neurovetenskap vid Universitetet i Oslo och Akershus universitetssjukhus och den som ansvarat för studien.
Hemligheten är molekylen alpha-amyrin, den finns i passionsfrukt och i andra färgrika frukter och grönsaker.
En biologisk vaktmästare
Försök på möss med Alzheimers-liknande symtom visar att de möss som fick alpha-amyrin presterade betydligt bättre på minnestester än de möss som inte fick någon behandling.
Ämnet verkar också bidra till att minska ansamlingen av skadliga proteiner i hjärnan och påverka hjärnans egna rengöringsmekanismer.
Forskarna beskriver alpha-amyrin som en sorts biologisk vaktmästare som hjälper celler att bli av med skadade komponenter och avfall, som kan samlas med åldern.
Studien pekar på att ämnet skyddar cellernas energiverk, mitokondrierna och stimulerar processer som rensar bort avfall och städar bort skadade strukturer i cellerna.
Forskarna fann dessutom att ämnet verkar kunna passera kroppens eget skyddssystem, blod-hjärnbarriären, som hindrar många ämnen från att nå hjärnan.
Ämnet testades även i en avancerad tredimensionell hjärnmodell baserad på celler från Alzheimerpatienter och i den såg forskarna tecken som tyder på minskad sjukdomsaktivitet.
Hoppas på medicin
”Vår studie visar att alpha-myrin har egenskapen att skydda några helt centrala delar i hjärnan. Vi tror att vi kan använda den här molekylen i en medicin mot Alzheimers sjukdom om vi får lovande resultat i studier på patienter”, säger Evandro Fei Fang-Stavem till VG.
Även om resultaten är mycket lovande, understryker forskarna att studien än så länge är i ett tidigt prekliniskt stadium och att det krävs mer forskning och kliniska studier på människor innan ämnet eventuellt kan bli en färdig medicin.
Forskarna har inte heller visat att det går att förebygga Alzheimers genom att äta passionsfrukt och att det är för tidigt att rekommendera passionsfrukt som en form av behandling.
Fysisk aktivitet och sund kost
Evandro Fei Fang-Stavem säger att det kan behövas många passionsfrukter varje dag för att få i sig de mängder av ämnet som behövs, varför det i framtiden i så fall skulle handla om en koncentrerad kapsel.
Han understryker dock att passionsfrukt innehåller många andra ämnen som kan ha positiva hälsoeffekter varför det inte är detsamma att äta frukten som att ta rent alpha-amyrin.
”Innan det finns ett läkemedel som kan stoppa Alzheimers sjukdom rekommenderas en kombination av olika åtgärder för att bromsa utvecklingen. De är tidig diagnos och tidig intervention, fysisk aktivitet och en sund kosthållning”, säger Evandro Fei Fang-Stavem till VG.
Läs mer på E55: Studie: Så kan Alzheimers upptäckas långt innan symtomen kommer
Läs mer på Dagens PS: Studie: Promenader minskar risken för Alzheimers
Läs mer på Realtid: Bioarctic får grönt ljus – men behandlingen anses för dyr

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.
Senaste nytt

Pensionsgruppen går vidare med översyn av grundskyddet

Studie: Vanlig frukt kan innehålla bot mot Alzheimers

Paus från jobbet före pensionen: Friheten som kan bli dyr

Det här vill svenskar ha serverat på sin egen begravning
