För första gången på decennier är det inte Tokyo som toppar listan över världens största stad.


Mest läst i kategorin
I decennier har Tokyo burit titeln som världens största stad.
En självklarhet som sällan ifrågasatts.
Nu är den borta.
Enligt FN:s senaste rapport om urbanisering är det i stället Jakarta som tar förstaplatsen, med bred marginal.
Jakartas sammanhängande stadsområde beräknas nu rymma närmare 42 miljoner invånare.
Det är inte en tillfällig justering, utan ett metodskifte som förändrar hur världens städer jämförs och förstås.
När staden inte slutar vid kommungränsen
Förklaringen ligger inte i att Jakarta plötsligt vuxit explosionsartat.
Det handlar om hur städer räknas.
I rapporten World Urbanization Prospects 2025 har FN övergett snäva administrativa gränser och i stället mätt sammanhängande urbana områden.
Fokus ligger på bebyggelse, täthet och hur människor faktiskt rör sig mellan hem, arbete och service.
Det innebär att Jakartas officiella stadskärna på runt elva miljoner invånare nu kompletteras med ett brett bälte av förorter och satellitstäder.
Resultatet är att staden kliver från periferin i statistiken till global topposition.
Läs mer: Nytt rekordår för Öresundsbron – E55
Senaste nytt
Tokyo faller utan att försvagas
Med samma mätmetod hamnar Tokyo nu på tredje plats med omkring 33 miljoner invånare.
Även Dhaka placerar sig före Japan, med cirka 40 miljoner.
Tokyo har inte blivit mindre eller svagare.
Staden fortsätter att fungera med hög effektivitet och stark ekonomi.
Men när hela det urbana sammanhanget räknas räcker det inte längre till förstaplatsen.
En utmanande förstaplats
Jakartas nya status är långt ifrån odelat positiv.
Internationella bedömare pekar på betydande utmaningar i form av trafikstockningar, luftföroreningar och återkommande översvämningar.
Samtidigt driver den snabba urbaniseringen fram stora investeringar i kollektivtrafik och klimatanpassning.
FN:s siffror visar också att 45 procent av världens befolkning nu bor i städer, jämfört med 20 procent år 1950.
Antalet megastäder med över tio miljoner invånare har fyrdubblats sedan 1970-talet, med tyngdpunkten i Asien.
Jakarta är nu världens största stad.
Inte för att den plötsligt förändrats, utan för att verkligheten till slut räknats på ett nytt sätt.
Det markerar ett tydligt globalt maktskifte i hur urbanisering mäts och förstås.
Missa inte:
Alla åker hit för stränderna – få upptäcker öns dolda sida – E55
Reser du i Europa? Här är gränsen för hur mycket kontanter du får bära – E55











