E55

Kinesisk elbilsjätte ökar – Tesla tappar

En Tesla och en BYD parkerade i Peking. Arkivbild.
En Tesla och en BYD parkerade i Peking. Foto: Andy Wong/AP/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 02 jan. 2026Publicerad: 02 jan. 2026
BYD uppger i ett pressmeddelande att företaget i fjol sålde 2,26 miljoner elbilar, en ökning med 28 procent mot 2024. Därmed ser företaget ut att för första gången gå om amerikanska Tesla i antalet sålda elbilar under ett kalenderår.
ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bekymrat på Wall Street. Arkivbild.
Ekonomi

Rött på Wall Street – oljepriset stiger

07 apr. 2026
Förstörelse i Teheran efter en attack mot en universitetsanläggning i staden under natten mot måndagen. Internationella fotografer som AP:s får arbeta i Teheran endast i sällskap av en ledsagare från myndigheterna.
Ekonomi

Statlig media: Iran avvisat förslag på vapenvila

07 apr. 2026
Mellan den 7 och 10 april kommer pengarna på konton för dem som var snabba att deklarera och som får tillbaka på skatten.
Ekonomi

Nu kommer skattepengarna – så gör de mest nytta

07 apr. 2026
Bensinpriserna i Sverige väntas stiga ytterligare. Arkivbild.
Ekonomi

Experten: Vänj dig vid högt bensinpris

06 apr. 2026
Dyrare soppa trycker upp inflationen. Arkivbild.
Ekonomi

Stigande inflation kan trigga räntehöjningar

06 apr. 2026

Striden om elbilsmarknaden hårdnar. Den kinesiska elbilsjätten BYD rapporterar rekordförsäljningar under 2025. Samtidigt varslar Tesla om försäljningstapp.

BYD uppger i ett pressmeddelande att företaget i fjol sålde 2,26 miljoner elbilar, en ökning med 28 procent mot 2024. Därmed ser företaget ut att för första gången gå om amerikanska Tesla i antalet sålda elbilar under ett kalenderår.

Tesla meddelade i veckan att försäljningen under fjolårets fjärde kvartal kan minska med 15 procent mot 2024 års siffror och årsförsäljningen väntas landa på runt 1,6 miljoner sålda bilar, rapporterar Bloomberg. För hela året innebär det en minskning med 8 procent.

BYD (Build Your Dreams) sålde totalt – inklusive hybridbilar, bussar och lastbilar – 4,6 miljoner fordon under 2025, de alla flesta på hemmamarknaden. Utanför Kina såldes drygt en miljon fordon, en siffra företaget vill öka med över 50 procent under 2026.

För att ta marknadsandelar från Tesla i Europa bygger BYD en fabrik i Ungern. Den skulle ha stått färdig i december, men arbetet har försenats. Dessutom planerar företaget en fabrik i Turkiet och en i Spanien, rapporterar Reuters.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS