

Striden om elbilsmarknaden hårdnar. Den kinesiska elbilsjätten BYD rapporterar rekordförsäljningar under 2025. Samtidigt varslar Tesla om försäljningstapp.
BYD uppger i ett pressmeddelande att företaget i fjol sålde 2,26 miljoner elbilar, en ökning med 28 procent mot 2024. Därmed ser företaget ut att för första gången gå om amerikanska Tesla i antalet sålda elbilar under ett kalenderår.
Tesla meddelade i veckan att försäljningen under fjolårets fjärde kvartal kan minska med 15 procent mot 2024 års siffror och årsförsäljningen väntas landa på runt 1,6 miljoner sålda bilar, rapporterar Bloomberg. För hela året innebär det en minskning med 8 procent.
BYD (Build Your Dreams) sålde totalt – inklusive hybridbilar, bussar och lastbilar – 4,6 miljoner fordon under 2025, de alla flesta på hemmamarknaden. Utanför Kina såldes drygt en miljon fordon, en siffra företaget vill öka med över 50 procent under 2026.
För att ta marknadsandelar från Tesla i Europa bygger BYD en fabrik i Ungern. Den skulle ha stått färdig i december, men arbetet har försenats. Dessutom planerar företaget en fabrik i Turkiet och en i Spanien, rapporterar Reuters.
Senaste nytt

En timmes jobb kan spara husägare tusenlappar i vinter

Bara en av fem räknar med att sluta jobba helt vid pensionen

Spotifygrundaren: Då lämnar jag Sverige

Världen rustar för högre räntor: Sverige sticker ut
