

En allt större del av fordonsflottan i EU består av laddhybrider, enligt statistik från branschorganisationen Acea.
Registreringen av nya bilar i EU har ökat med 1,4 procent enligt statistiken för januari–november, jämfört med samma period 2024. Totalt har 9 970 092 bilar registrerats i år.
Bensin- och dieselbilar tappar i popularitet, medan nyregistreringen av renodlade elbilar hittills i år har ökat med 27,6 procent jämfört med samma period i fjol. Vanliga hybridbilar har ökat med 14,5 procent och så kallade laddhybrider ökade 33,1 procent.
Laddhybrider stod för drygt 9 procent av alla nyregistrerade bilar under årets första elva månader, att jämföra med 7 procent under samma period i fjol.
Elbilar stod för 17 procent, bensin- och dieselbilar för 36 procent och vanliga hybridbilar för 35 procent.
Nyregistreringen av Volvobilar har minskat med ungefär 16 procent hittills i år, jämfört med samma period i fjol. För Tesla är det tappet 39 procent.
Kinesiska BYD har ökat 240 procent.
Senaste nytt

En blinkning kan kosta 1 000 kronor – många känner inte till regeln

Bedragare tömmer kontot utan BankID, Bauhaus stänger och hus säljs för 11 kronor

Tjuvens knep kan öppna bilen utan nyckel – 8 av 10 klarade inte testet

Ekonom ifrågasätter åldrandekrisen – ”Vi räknar på fel sätt”
