Det görs för att få mer tid att nå fram till en överenskommelse om detaljerna i ett nytt sanktionspaket mot Ryssland.


EU:s medlemsländer är överens om att behålla pristaket på rysk olja på nuvarande nivå till och med den 23 juli, uppger en EU-diplomat för journalister i Bryssel.
Läs även: Nytt EU-rekord i gasimport från ryska Yamal – E55
Det görs för att få mer tid att nå fram till en överenskommelse om detaljerna i ett nytt sanktionspaket mot Ryssland.
Ett extrainsatt ambassadörsmöte i tisdags kväll landade i ännu ett kompromissförslag som diskuterades vidare i Bryssel under onsdagen.
Enighet krävdes för att undvika att pristaket på rysk olja från och med nu skulle höjas från 44 US-dollar per fat (cirka 425 kronor) till 58 dollar – något som i så fall skulle ha gett rejält ökade intäkter till den ryska krigskassan.
Men den tidsfristen skjuts nu alltså fram.
Sanktionspaketet är EU:s 21:a sedan det förnyade krigsutbrottet 2022.
Läs även: Förenade arabemiraten lastar olja utanför Hormuz – E55
Senaste nytt

Influensavaccin byts ut, Spotify skärper reglerna och bedragare kräver guld

Nytt cancervaccin minskade risken för återfall med 42 procent

Så mycket av din premiepension ligger i tre amerikanska teknikjättar

Sambon fick huset i testamentet – barnen kräver sin del
