E55

Hettan hotar Italiens parmesanost

Konsortiet Parmigiano-Reggianos kontrollchef Igino Morini i ett lagringsmagasin för parmesanosten i regionen Emilia-Romagna i norra Italien. Arkivbild.
Konsortiet Parmigiano-Reggianos kontrollchef Igino Morini i ett lagringsmagasin för parmesanosten i regionen Emilia-Romagna i norra Italien. Foto: Marco Vasini/AP/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 18 juli 2026Publicerad: 18 juli 2026

Parmigiano Reggiano får bara produceras i fem av Italiens regioner. Lejonparten av tillverkningen sker i Emilia-Romagna. Mjölk är vid sidan av salt och ostlöpe en av de tre ingredienserna.

ANNONS
ANNONS

De höga temperaturerna i Italien slår nu mot tillverkningen av landets äkta parmesanost.

Parmigiano Reggiano får bara produceras i fem av Italiens regioner. Lejonparten av tillverkningen sker i Emilia-Romagna. Mjölk är vid sidan av salt och ostlöpe en av de tre ingredienserna.

Läs även: Kaffetillverkaren: Billigare kaffe dröjer – E55

Men i den hetta som råder orkar korna inte äta mycket gräs, vilket minskat mjölkproduktionen med upp till 10 procent, rapporterar Reuters.

Extremhettan skadar mjölkens kvalitet och mängd, uppger Nicola Bertinelli, ordförande för konsortiet Parmigiano Reggiano, som också driver mjölkgård i regionen.

Samtidigt skenar kostnaden för att kyla lagringsmagasinen. Under veckans hetaste dagar steg den dagliga energikonsumtionen med 30 procent per dag. Även om ingen akut parmesanostbrist föreligger just nu varnar producenterna för att risken finns vid värmeböljor framöver.

Läs även: Regeringen vill ha olika momssatser på mat – E55

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS