”Detta kommer att vara tillgängligt för alla rederier. Om nödvändigt kommer den amerikanska flottan att börja eskortera tankfartyg genom Hormuzsundet så snart som möjligt”, skriver Trump på sin plattform.


Fartyg som ska gå genom Hormuzsundet kan för ett ”rimligt pris” bli försäkrade av USA och vid behov få eskort av amerikansk militär.
Det skriver USA:s president Donald Trump via Truth Social efter Irans hot mot sjöfarten i regionen.
”Detta kommer att vara tillgängligt för alla rederier. Om nödvändigt kommer den amerikanska flottan att börja eskortera tankfartyg genom Hormuzsundet så snart som möjligt”, skriver Trump på sin plattform.
Trump säger att han beordrat det statliga finansinstitutet DFC att tillhandahålla försäkringen för ett ”rimligt pris”. Det är oklart vad som menas med ett rimligt pris.
Sjöfarten genom Hormuzsundet i Persiska viken har i princip stoppats och Iran attackerat flera kommersiella fartyg i området. Landets revolutionsgarde har varnat för att man kommer att ”sätta eld på” alla fartyg som försöker passera.
Sundet är världens viktigaste transportrutt för oljeexport – normalt sett passerar 20 miljoner fat olja varje dag.
Senaste nytt

En person dör var 14:e minut i väntan på omsorg – väcker frågor om svensk välfärd

När ska äldre sluta köra bil – varningstecknen du måste se

Hushållen som tjänat mest på regeringens politik

Expert om oljekrisen: Värre innan det blir bättre
