E55

Bilen såldes till bedragare

e55
e55
Uppdaterad: 15 okt. 2018Publicerad: 15 okt. 2018

Makarna sålde sin skrotfärdiga bil, trodde de. Åtta år senare kommer betalningskrav.    

ANNONS

Mest läst i kategorin

Handlarna på Wall Street kommer i större eller mindre omfattning få hantera följderna av halvledarbjässen Nvidias kvartalsrapport. Arkivbild.
Ekonomi

Wall Street stiger inför Nvidia

25 feb. 2026
skärgård is
Ekonomi

Fastfrusna i skärgården – får åka helikopter för att handla

25 feb. 2026
sjukvårdsförsäkring
Hälsa

S säger nej till privata sjukvårdsförsäkringar – men cheferna får dem ändå

25 feb. 2026
Finansminister Elisabeth Svantesson (M). Arkivbild
Ekonomi

Inga spår av smyghöjda priser inför momssänkning

25 feb. 2026
Ekonomi

Stor förändring i Swish – så påverkas din vardagsekonomi

25 feb. 2026

Istället för att åka till skroten med bilen sålde makarna bilen till en person som annonserade att han ville köpa skrotfärdiga bilar, skriver GT. Mannen visade upp sitt körkort och makarna trodde att ett ägarbyte hade skett.

Men nu åtta år senare har Transportstyrelsen hört av sig.

ANNONS

– Det var ett betalningskrav. Mannen som ska ha köpt bilen nekar till att han äger den, berättar frun för GT.

Hennes make lever inte längre och det är dödsboet som fått en räkning men nu finns rädslan att det ska komma fler räkningar.

Identiteten kapad

– Tänk om jag måste betala försäkringen också. Då är det 150 kronor om dagen i åtta år som ska in i värsta fall, säger hon till GT.

Transportstyrelsen tror att den man som ”köpte” bilen i själva verket själv fått sin identitet kapad. Över 40 bilar ska finnas registrerade i hans namn, bilar han förnekar till att ha köpt.

På Transportstyrelsen manar man till försiktighet, för det kan bli dyrt att sälja bilen till en bedragare.

– Man kan till exempel bli krävd på fordonsskatt, parkeringsböter och försäkringspremier, säger utredaren Thomas Alm på Transportstyrelsen till GT.

ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Sverige är ett kombiland. Med elkombin ID.7 GTX Tourer ser vi till att det förblir så. Gott om utrymme för vinterfolk och vinterutrustning. Dessutom lång räckvidd, förvärmning och mycket mer. Läs mer om ID.7 GTX Tourer Pro S SWE Edition här.

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop