Bostadspaketet, i huvudsak bestående av två olika lagar, lades fram efter det att en 87-årig kvinna vräktes från sin lägenhet i Madrid.


Spaniens parlament röstar i dag om ett förslag till nya åtgärder från regeringen för att lösa landets bostadskris. Regeringen kan förlora omröstningen, då den saknar majoritet att slutgiltigt ratificera lagarna.
Bostadspaketet, i huvudsak bestående av två olika lagar, lades fram efter det att en 87-årig kvinna vräktes från sin lägenhet i Madrid.
Den första delen i förslaget syftar till att stoppa vräkningar av utsatta personer, göra det svårare att spekulera i fastigheter, och försvåra korttidsuthyrningar ytterligare. I den andra delen föreslås att hyreskontrakt förlängs automatiskt.
På Madrids gator rasar samtidigt protester mot bostadskrisen. Missnöjesyttringarna eskalerade i och med veckans vräkning av en 87-årig pensionär i huvudstaden.
Läs även: Svårare att pruta på bolånet, så pressar du räntan hos banken – E55
ANNONS
Senaste nytt

Fartkamera mäter åt båda håll – fortkörarna ökade med 321 procent

Regeringen höjer bnp-prognosen för i år

Kaffe har blivit billigare – nu kommer en ny prisvarning

50-åringar kan få pension först vid 70 – Sverige går mot samma gräns
