E55

Stigande temperatur på bostadsmarknaden

Mäklarskylt framför bostadshus. Två barn framför porten. Arkivbild.
Mäklarskylt framför bostadshus. Två barn framför porten. Foto: Tove Eriksson/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 06 jan. 2026Publicerad: 06 jan. 2026
Bankens månatliga indikator Bomarknadstempen som redovisas ihop med bostadssajten Booli, visar på en uppgång i december förra året.
ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin


Lagrådet varnar för att regeringens förslag om hyrköp av bostad innebär betydande risker och ett svagt konsumentskydd för den som hyrköper. Gör om, anser Lagrådet. Arkivbild.
Bostad

Lagrådet: Förslag om hyrköp av bostad duger inte

16 feb. 2026
Bostad
Bostad

Ser du detta i brevlådan? Polisen varnar för knepet som kan leda till inbrott

13 feb. 2026
Bostad
Bostad

Allt fler vräks – problemen ökar i flera kommuner

13 feb. 2026
bostad kapital
Ekonomi

Seniorlån och 60 plus: Så frigör du kapital ur bostaden utan att flytta

10 feb. 2026
Januarisiffror om bolåne- och sparräntor från Zmarta. Arkivbild.
TT

Här är bolånebanken med lägst rörlig ränta

06 feb. 2026

Temperaturen höjs på bostadsmarknaden. Med nuvarande takt blir den dock inte ”normal” förrän först till hösten, enligt statliga SBAB.

Bankens månatliga indikator Bomarknadstempen som redovisas ihop med bostadssajten Booli, visar på en uppgång i december förra året.

Indikatorn, som väger samman en rad faktorer som exempelvis försäljningstider och antalet budgivare, lyfter nu tack vare bland annat flera budgivare än tidigare. SBAB skriver dock i ett pressmeddelande att ”temperaturen i Sverige som helhet är alltjämt svalare för lägenheter än för villor”.

Banken konstaterar också att utvecklingen inte går jättesnabbt.

”Med nuvarande takt blir temperaturen normal först mot slutet av året”, säger chefsekonomen Robert Boije i pressmeddelandet.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
mobile
desktop