E55

Experten Felicia Schön: Gör det här med din skatteåterbäring

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 12 apr. 2025Publicerad: 12 apr. 2025

Skatteåterbäringen 2025 blir rekordstor på grund av att räntekostnaderna för exempelvis bolån, som man kan dra av på skatten i deklarationen, varit rekordhöga. Det innebär att svenskarna får rekordmycket tillbaka på skatten i vår. Så vad ska man göra med pengarna? Det reder Felicia Schön ut i videoklippet här ovanför.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsen
Spela klippet
E55 Studio

Två experter om börsen: "Räkna aldrig ut Wallenberg"

24 okt. 2025
USA
Spela klippet
E55 Studio

Så tjänar du på bråket mellan Kina och USA

23 okt. 2025
rapportsäsong
Spela klippet
E55 Studio

Rapportsäsong: "De bästa affärerna i de sämsta aktierna"

22 okt. 2025
usa
Spela klippet
E55 Studio

Är det kört för USA och Wall Street?

21 okt. 2025
Aktierna
Spela klippet
E55 Studio

"Alla säljer aktierna... Det är då man ska köpa"

21 okt. 2025

Felicia Schön är privatekonom på nätbanken Avanza. Hon tipsar om hur man ska använda skatteåterbäringen i vår bäst.

”Här får man någonstans se till sig själv. Vad behöver jag pengarna mest? Då finns det en prioritetsordning man kan utgå från där man börjar med bufferten”, säger Felicia Schön till E55.

ANNONS

Buffertsparande är något viktigt för att ha ett kapital man kan skopa från när något går på tok. En oförutsedd utgift om bilen går sönder eller man måste köpa ett nytt kylskåp. Eller kanske om man plötsligt blir sjuk eller arbetslös. Alternativet till ett buffertsparande är ofta betydligt dyrare, som exempelvis att handla med dyra kreditkort.

MISSA INTE: Pensionsåldern höjdes – men svenskarna går i pension tidigare

Felicia Schön: Betala av dina dyra lån först

”Bufferten ska alltid finnas på plats först. Sen är det så att man har några dyra lån, till exempel privatlån eller blanklån. Man betalar dem därefter och sen kan man börja spara både till kortsiktiga och långsiktiga mål”, säger Felicia Schön.

Men man ska inte bara gömma undan pengarna för framtiden. Man måste leva också, tycker privatekonomen.

”När man har gjort det tycker jag att man kan ha lite kul för pengarna”, säger hon.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
E55 Studio

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

03 sep. 2025
Kristina Sparreljung, Generalsekreterare, Hjärt-Lungfonden
Spela klippet
E55 Studio

Så kan dina aktier rädda liv – Hjärt-Lungfonden lyfter fram möjligheten till aktiegåvor

01 aug. 2025

Tips för börsen

ANNONS

För de som vill investera skatteåterbäringen på börsen, hur ska man tänka då?

”Investera ska man helst inte göra kortsiktigt just av den anledningen att det är väldigt riskfyllt att göra det. Försök istället planera det redan innan du börjar investera. Att de kortsiktiga pengarna överhuvudtaget inte går in på börsen så att det du sätter in där är långsiktigt. Då tycker jag att man kan tänka ungefär likadant som man gör med sitt månadssparande. Man ska se till att man har en bra riskspridning i sin portfölj med flera olika marknader och branscher”. 

De senaste tiden har börsen varit en orolig plats för sparare och investerare. Vissa börser som Wall Street föll över 12 procent på kort tid. Andra börser som Stockholmsbörsen föll ännu mer. Det gör att många drar sig för att investera just nu. Men det kan tvärt om vara ett bra tillfälle, för den som är långsiktig i sitt sparande.

”Jag förstår att man tycker att det är läskigt, för det är väldigt osäkert just nu. Men vi kan ändå se i backspegeln att historiskt har alla kriser återhämtat sig. Har man då haft möjlighet att investera när börsen har stått lägre, när vi har fått se en nedgång på över 20% så kan det vara väldigt gynnsamt för en om man faktiskt är långsiktig”, säger Felicia Schön och tillägger:

”Är man orolig så kan man ta det lite försiktigt. Börja med en mindre summa och sen känna efter hur läget utvecklar sig”, säger Felicia Schön.

Läs mer om ekonomi:

Då riskerar du straffskatt på friskvårdsbidrag: ”Tänkte inte på det”

5,7 miljoner svenskars pension dras med i börsraset

Att inte känna dina grannar kan påverka din krisberedskap

ANNONS

Dråpslaget: Det har aldrig fötts så få barn som år 2024

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Bilbo Göransson arbetar på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Bilbo Göransson arbetar på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS