E55

Så ljus är framtiden för svensk ekonomi, menar experten

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 25 mars 2025Publicerad: 25 mars 2025

Det har varit några tuffa år för svensk ekonomi. Men nu vädrar man morgonluft. Investerarna kan vara på väg till baka, menar experten David Ahlroth i videon ovan.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsen
Spela klippet
E55 Studio

Två experter om börsen: "Räkna aldrig ut Wallenberg"

24 okt. 2025
USA
Spela klippet
E55 Studio

Så tjänar du på bråket mellan Kina och USA

23 okt. 2025
rapportsäsong
Spela klippet
E55 Studio

Rapportsäsong: "De bästa affärerna i de sämsta aktierna"

22 okt. 2025
usa
Spela klippet
E55 Studio

Är det kört för USA och Wall Street?

21 okt. 2025
Aktierna
Spela klippet
E55 Studio

"Alla säljer aktierna... Det är då man ska köpa"

21 okt. 2025

David Ahlroth är vd för Aminova-partner, en firma som agerar rådgivare inom
företagsfinansiering.

Många företag har gått på knäna under lågkonjunkturen som dessutom inneburit höga räntor och snabbt stigande priser.

ANNONS

”Det har blivit en högre riskvilja. Förhoppningsvis fortsätter det och så, har vi den geopolitiska oron som stökar till det lite grann. Det är spännande nu, det går att göra affärer, det går att finansiera bolagen. Men riskkapitalet ställer högre krav på kvalitet på bolagen”, säger David Ahlroth i videon.

MISSA INTE: Stärkta kronan leder tyvärr till dubbelsmäll för svenskar

Hopp om framtiden

En bidragande orsak till de hoppfulla orden för svensk ekonomi är att europeiska bolag, inklusive svenska, kostar mindre för amerikaner än tvärt om.

”Prissättningen på europeiska bolag har varit lägre. Så europeiska bolag har kanske större möjligheter nu att få ta del av amerikansk kapital. Jag tycker det fnns goda förutsättningar för den europeiska marknaden att kanske komma i kapp den amerikanska”, säger Ahlroth.

Läs mer om ekonomi:

Stärkta kronan leder tyvärr till dubbelsmäll för svenskar

ANNONS

Var fjärde bankomat har försvunnit

AP7 Såfa har kvarts miljard investerade i svartlistade bolaget

Nu sänks Rot-skatten – kraftigt

Svensk AP-pension investerar i vapen till Burmas statskupp

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Bilbo Göransson arbetar på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Bilbo Göransson arbetar på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS