E55

5 600 skrev in sig som arbetslösa

mark.tran@brightsoftsolution.com
mark.tran@brightsoftsolution.com
Uppdaterad: 26 juli 2021Publicerad: 26 juli 2021

Under förra veckan skrev 5 632 nya personer in sig som arbetssökande. Det innebär att 408 677 personer nu är arbetslösa, enligt Arbetsförmedlingens veckostatistik för vecka 29. Det motsvarar en arbetslöshet på 7,9 procent.

ANNONS

Mest läst i kategorin

sparande
Ekonomi

Så kan världsläget påverka din ekonomi just nu

12 mars 2026
Bank-id på en mobil
Ekonomi

1,9 miljoner pensionärer kan påverkas av Bank-id:s nya krav

12 mars 2026
En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026
En bedrövad man pratar i en smartphone och tar sig för pannan. På bordet en bärbar dator. Det är vanligt med bedrägerier och många börjar med ett telefonsamtal. Bedragare riktar ofta in sig på äldre och vem som helst kan vli lurad, men det finns sätt att skydda sig.
Ekonomi

Bedragare lurar till sig mångmiljardbelopp – så skyddar du dig

12 mars 2026
EkonomiTT

4 932 personer fick ett jobb under veckan, och 246 personer började på en reguljär utbildning.

Under förra veckan varslades 1 041 personer om uppsägning.

Men bland ungdomar är arbetslösheten högre. 1 831 ungdomar i åldern 18–24 år skrev in sig som arbetslösa. 54 063 unga mellan 18 och 24 år är nu inskrivna som arbetslösa, vilket gör att ungdomsarbetslösheten ligger på 10,4 procent.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop