OMVÄRLDSSVEPET 18/11 I USA har fler än 100 000 personer dött av överdos det senaste året, en ökning med 29 procent på ett år.


Mest läst i kategorin
Financial Times toppar med att Joe Biden vill ha en utredning av oljebranschen med misstanke om oegentligheter. Wall Street Journal å sin sida lyfter fram att det nu är fler än 100 000 personer som dött i överdos det senaste året, vilket är nytt rekord och en ökning med 29 procent i årstakt.
Tyska handelsblatt tar upp att det fortfarande återstår fortfarande mycket att göra på mångfaldsområdet i näringslivet och i organisationer. Toppositioner innehas fortfarande oftast av män, särskilt på arbetsgivarsidan av tillsynsorganen. Den högst placerade kvinnan i rankingen är ex-BASF-chefen Margret Suckale.
Danska Börsen toppar med att John Jensen slutar som vd och partner på Clearwater, som de senaste åren tjänat flera miljoner på företagshandel.
I Norge ligger många förstagångsköpare av bostäder nära eller över kraven på maximal skuldkvot. Det visar en bolåneundersökning som Dagens Näringsliv tar upp.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet





