E55

De som jagar chefsjobbet är sällan bäst på att leda

ledarskap
Foto: Unsplash
Sandra Sahlén
Sandra Sahlén
Uppdaterad: 10 juni 2026Publicerad: 10 juni 2026

Den som aktivt jagar chefsrollen framstår ofta som ett självklart val när en ny chef ska utses. Men ny forskning visar att stark vilja att leda inte nödvändigtvis hänger ihop med förmågan att göra det bra. Tvärtom pekar resultaten på att företag riskerar att förbise personer som kan vara bättre lämpade för uppgiften.

ANNONS
ANNONS

I studien analyserade forskare hur olika typer av chefer påverkar arbetsgruppers prestationer. Resultaten utmanar en vanlig föreställning i arbetslivet: Att den som vill bli chef också är den som passar bäst för rollen.

Ledarskap är dessutom en fråga som ofta väcker intresse långt utanför chefskorridorerna. När ersättningarna i näringslivets toppskikt diskuteras hamnar fokus ofta på individen högst upp i organisationen.

Bakom rubriker om höga chefslöner finns en större fråga: Vad är det egentligen som kännetecknar en bra ledare? Den nya forskningen ger några svar som går på tvärs mot många gamla sanningar.

Självförtroende är inte samma sak som ledarskap

Forskarna bakom studien identifierade tre egenskaper som hade särskilt stor betydelse för hur väl en arbetsgrupp presterade. Den första var förmågan att kommunicera tydligt. Den andra handlade om att motivera medarbetare. Den tredje var förmågan att fördela roller och arbetsuppgifter på ett effektivt sätt.

Det som däremot inte visade sig vara lika avgörande var sådant som ofta förknippas med ledarskap, exempelvis karisma, stark utstrålning eller högt självförtroende. Forskarna fann i stället att mer konkreta färdigheter kopplade till problemlösning, beslutsfattande och arbetsledning hade större betydelse för resultaten.

Det innebär att den person som syns mest eller talar högst inte nödvändigtvis är den som får gruppen att fungera bäst.

ANNONS

De som räcker upp handen först presterar ofta sämre

Ett av studiens mest uppmärksammade resultat handlar om hur chefer utses.

ANNONS

Forskarna jämförde personer som själva uttryckt stark vilja att bli chefer med personer som valts ut på andra sätt. Resultaten visade att de som aktivt sökte chefsrollen ofta presterade sämre än andra grupper av chefer. I flera experiment presterade till och med slumpmässigt utsedda chefer bättre än dem som tydligt strävat efter att få rollen.

En förklaring verkar vara att personer som gärna vill bli chefer oftare överskattar sin egen sociala förmåga. De har ofta stort självförtroende men inte alltid de egenskaper som krävs för att få andra människor att prestera tillsammans.

Forskarna menar därför att företag bör vara försiktiga med att låta ambition och självsäkerhet väga för tungt när ledare utses.

Detta kännetecknade de bästa cheferna

Studien pekar ut flera egenskaper som återkom hos de chefer vars arbetsgrupper presterade bäst.

EgenskapVarför den är viktig
KommunikationsförmågaSkapar tydlighet och förtroende
Förmåga att motivera andraFår gruppen att prestera bättre
Förmåga att delegeraSäkerställer att rätt person gör rätt uppgift
BeslutsförmågaLeder till bättre prioriteringar
ProblemlösningsförmågaHjälper gruppen att hantera utmaningar

Forskarna fann att dessa egenskaper hade större betydelse än både karisma och viljan att bli chef.

Företag riskerar att missa viktiga talanger

En annan slutsats är att många organisationer kan gå miste om duktiga ledare genom att fokusera för mycket på vilka som själva söker sig till chefsroller.

ANNONS

Studien visar exempelvis att kvinnor i lägre utsträckning än män uttryckte intresse för chefsrollen, trots att de presterade lika bra när de fick den. Forskarna menar att detta är ytterligare ett argument för mer strukturerade och kompetensbaserade rekryteringsprocesser.

Den som inte aktivt marknadsför sig själv kan alltså fortfarande vara den bästa kandidaten.

En bra chef kan vara värd stora summor

Forskarna konstaterar också att chefens betydelse ofta underskattas.

I den fältstudie som kompletterade laboratorieexperimenten såg man att skillnaden mellan en genomsnittlig och en skicklig chef kunde få stora ekonomiska konsekvenser. När kvaliteten på ledarskapet ökade steg försäljningen kraftigt i de verksamheter som studerades.

Det stärker bilden av att ledarskap inte bara handlar om personlighet eller status. En bra chef kan ha lika stor betydelse för resultatet som arbetsgruppens samlade kompetens.

Under lång tid har många företag utgått från att den som vill leda också är bäst lämpad att göra det. Den nya forskningen pekar i en annan riktning. Bra ledarskap verkar i högre grad handla om förmågan att få andra människor att fungera tillsammans än om viljan att själv stå längst fram.

Källa: Oxford Academic, The Quarterly Journal of Economics, How Do You Identify a Good Manager?

Läs mer: Pension eller jobba ett år till? Fyra frågor som hjälper dig med beslutet – E55

ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sandra Sahlén
Sandra Sahlén

Erfaren projektledare och skribent med bakgrund inom Content Marketing.

Sandra Sahlén
Sandra Sahlén

Erfaren projektledare och skribent med bakgrund inom Content Marketing.

ANNONS