E55

Bedrägeribrotten slår rekord – Polisen står handfallen

Frida Nilsen Mrad
Frida Nilsen Mrad
Uppdaterad: 08 dec. 2017Publicerad: 08 dec. 2017

Polisens Nationella Bedrägericenter vädjar till politiker, banker och företagare att göra något åt det växande antalet bedrägerier som förekommer. Hälften av alla bankkunder är oskyddade från kontokortsbedrägerier och någon måste ta ansvar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026
En bedrövad man pratar i en smartphone och tar sig för pannan. På bordet en bärbar dator. Det är vanligt med bedrägerier och många börjar med ett telefonsamtal. Bedragare riktar ofta in sig på äldre och vem som helst kan vli lurad, men det finns sätt att skydda sig.
Ekonomi

Bedragare lurar till sig mångmiljardbelopp – så skyddar du dig

12 mars 2026
Socialdemokraternas energipolitiske talesperson Fredrik Olovsson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver stopp för kritiserade elavgifter

12 mars 2026
En kvinna och en man. Ingen av Sveriges 290 kommuner är ekonomiskt jämställd mellan kvinnor och män
Ekonomi

Sverige är inte jämställt någonstans

12 mars 2026

Bara under november polisanmäldes 20 000 bedrägeribrott och så länge politiker och företag inte tar sitt ansvar står polisen handfallen inför den ökade brottsligheten. Det skriver Jan Olsson, chef för Polisens Nationella Bedrägericenter (NBC) på DN Debatt.

I artikeln vädjar Polisen till politiker och företag om att ta ansvar för att minska bedrägeribrotten. I en fempunktslista föreslår Jan Olsson åtgärder som skulle ge tiotusentals färre bedrägerioffer.

ANNONS

NBC kräver att bankerna tar ansvar för att göra kontokorten säkrare. Idag står kontokortsbedrägerier för 40 procent av alla bedrägeribrott och hälften av alla svenskar har bankkort som är öppna för internetköp. Något som gör det enkelt att få tag i kontoinformation och ökar risken för att bli av med  pengar.

Jan Olsson föreslår också att en myndighet ensamt får ansvar för giltiga id-handlingar. Det skulle göra det svårare att förfalska id-kort och därmed minska risken för identitetsstöld.

Samtidigt räcker det inte med säkrare kontokort och id-handlingar om inte näthandlarna också tar sitt ansvar och jobbar för en tryggare e-handel.  Idag finns det system som skyddar konsumenter mot bedrägerier, men hittills har handlarna valt att inte implementera dessa, påpekar Jan Olsson i debattartikeln.

 

 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop