E55

Billigare el under första halvåret

TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 01 juli 2024Publicerad: 01 juli 2024

De svenska elpriserna var under det första halvåret mellan 20 och 30 procent lägre än under motsvarande period i fjol. Samtidigt ökade både elproduktionen och elanvändningen omkring fyra procent, visar Energiföretagens sammanställning.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Arbetslösheten faller fortfarande. Arkivbild.
Ekonomi

Arbetslösheten faller – men många varsel

12 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

Experten: Förtroendet för USA rasar bland svenska beslutsfattare

12 mars 2026
Oroligt på marknaden till följd av kriget i Mellanöstern. Arkivbild
Ekonomi

Krigsoron eskalerar – oroligt på marknaden

12 mars 2026
Från 1 januari 2027 är det lag på att alla ska debitera effektavgift.
Ekonomi

Tidöpartier: Kritiserade elavgifter behöver pausas

11 mars 2026
Ikea
Ekonomi

IKEA-anställd avskedad efter rabattköp åt anhörig

11 mars 2026

I landets norra halva, elområde 1 och 2, var det genomsnittliga priset under det första halvåret drygt 42 öre per kilowattimme (kWh), att jämföra med 54 öre i fjol.

I södra Sverige var snittpriset i elområde 3 cirka 50 öre per kWh, medan det i elområde 4 var 63 öre. Det kan jämföras med 69 respektive 91 öre under det första halvåret 2023.

ANNONS

Bland annat mängden vattenkraft i Norden och väderfaktorer som vind och nederbörd har stor betydelse för elpriset. Ökade andelar vind- och solkraft ger också större svängningar och variation på marknaden än tidigare.

”Tillrinningarna i Norden har varit drygt 10 procent högre i år och elproduktionen i vindkraft har ökat med nästan 20 procent enligt preliminära siffror”, säger Energiföretagens marknadsanalytiker Magnus Thorstensson i en skriftlig kommentar.

Påverkan från kontinenten, genom exempelvis utbyggd solkraft i Nederländerna och Tyskland, har gett ett fortsatt stort antal timmar med minuspriser.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop