E55

Därför ger Ingvar Kamprad bort miljoner till äldre

Siri Hill
Siri Hill
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 07 feb. 2017

Totalt fem miljoner kronor skänks till förmån för att förbättra livskvalitén för äldre som är bosatta i Småland. Avsändare är Ikeas grundare Ingvar Kamprad, 90, det rapporterar Expressen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Ekonomi

Matchen som förändrade världen – därför påverkar den även din ekonomi

12 mars 2026
sparande
Ekonomi

Så kan världsläget påverka din ekonomi just nu

12 mars 2026
Bank-id på en mobil
Ekonomi

1,9 miljoner pensionärer kan påverkas av Bank-id:s nya krav

12 mars 2026
En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026

Grundaren av Ikea fortsätter att donera delar av sin förmögenhet genom Familjen Kamprads stiftelse som startade 2011. Under de senaste sex åren har drygt 400 miljoner kronor donerats till olika ändamål, det rapporterar Expressen.

Totalt fem miljoner kronor skänks nu i syfte att dels främja forskning och utbildning inom så spridda områden som entreprenörskap för att skapa en levande landsbygd, miljö och medicin, och dels finansiera aktiviteter som ska råda bot på den ensamhet som många äldre upplever. Den här gången fokuserar man på äldre som är bosatta i Småland.

ANNONS

      LÄS MER: Ingvar Kamprad berättar om sin oro för Ikeas framtid

Två pilotprojekt i Växjö kommun

Fyra av de fem miljonerna är tänkt att fördelas via Växjö stift under en treårsperiod. De återstående pengarna ska finansiera två projekt i Växjö kommun.

– Det handlar om förebyggande arbete så äldre klarar sig utan uppbackning av till exempel hemtjänsten. Det kan också röra sig om hjälp med sociala behov eller praktiska saker hemma, säger Lena Fritzén, verkställande ledamot i styrelsen, till Expressen.

Enligt de riktlinjer som Ingvar Kamprads riktlinjer har satt upp måste Familjen Kamprads stiftelse skänka bort 80 procent av avkastningen varje år. De pengar som stiftelsen idag förvaltar – omkring fyra miljarder kronor – är pengar som familjeföretagen Ikano och Ikea har genererat samt pengar som Kamprad själv har investerat i stiftelsen.

– Vi håller sammanträden fyra gånger om året och det är heldagsprojekt varje gång. Ingvar är mycket aktiv och brinner för detta, säger Lena Fritzén, till Expressen.

      FLER NYHETER: Mer för dig med livserfarenhet

ANNONS

 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop