E55

De tar över skandalförening

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 24 sep. 2021

Vanskött bostadsrättsförening har fått ny ägare innan fastigheten skulle säljas på exekutiv auktion. Det rapporterar SvD.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Kronofogden var på gång att sälja den gravt vanskötta brf:en Taxeringsrevisorn2 i Malmö som E55 skrev om igår, men i sista stund blev det klart att Malmö kommunala bostäder, MKB ska köpa fastigheten.

MKB bekräftar att man lagt ett bud, men hur det ser ut vill de inte gå in på i nuläget, rapporterar Dagens PS. Däremot uppger de att de lovar att åtgärda det eftersatta underhållet.

ANNONS

Fastigheten ligger i Rosengård i Malmö och går under öknamnet ”Kinesiska muren”.

Fallet är unikt eftersom det är första kända fallet där bostadsrätter ombildas till hyresrätter, där det omvända är vanligt.

Då lägenheterna blir hyresrätter betyder det samtidigt att alla medlemmar förlorar sina pengar som de köpt lägenheterna för och står i många fall kvar med låneskuld.

Det var för tio år sedan hyresfastigheten ombildades till bostadsrättsförening och där Amun Capital Swedan på Östermalm i Stockholm, som i dag är i likvidation, aldrig släppt på sin majoritetskontroll på 76 procent av rösterna, återger Dagens PS.

Enligt uppgift har polis vari inkopplad på grund av bristfällig bokföring och att de inte höll stämma, som krävs enligt lag. 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS