LEDARSVEPET Både DI och Aftonbladet tar idag upp det tyska valet.


Mest läst i kategorin
DI ser idag fram emot ett regeringsskifte i Tyskland genom SPD efter 16 år med Angela Merkel och CDU vid rodret. Under valrörelsen har det varit tydligt att hennes utskällda kronprins inte håller måttet och att deras starka valspurt inte var just Laschets förtjänst utan sammanföll med att “landsmodern” till slut motvilligt engagerade sig i valkampanjen”. Partiet behöver tid för att hitta sin själ efter Merkels sorti, skriver DI:s ledare.
Även Aftonbladet uppmärksammar det tyska valet. Ledaren konstaterar att tyska Kristdemokraterna (CDU) stänger dörren till Alternative für Deutschland och att det är en viktig markering att de slår vakt om den liberala demokratin. Aftonbladets ledare hävdar att det är exakt den dörr som Ebba Busch nu öppnat på vid gavel och syftar på SD.
(Tyska AfD och SD tillhör olika EU-grupper. AfD tillhör ID-gruppen medan SD tillhör ECR, europeiska konservativa och reformister reds.anm)
Expressen tar upp pandemin i “Släpp in snorungarna på förskolorna igen”. När förskolepersonalen är vaccinerad är det hög tid att slopa kravet på två symtomfria dagar hemma efter varje förkylning.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet





