E55

Financial Times: Bolag sänker sina prognoser

Felicia Söderqvist
Felicia Söderqvist
Uppdaterad: 25 juli 2022Publicerad: 25 juli 2022

Bolag tvingas sänka sina prognoser och konsumenter har ändrat sitt köpbeetende.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Ekonomi

Matchen som förändrade världen – därför påverkar den även din ekonomi

12 mars 2026
sparande
Ekonomi

Så kan världsläget påverka din ekonomi just nu

12 mars 2026
Bank-id på en mobil
Ekonomi

1,9 miljoner pensionärer kan påverkas av Bank-id:s nya krav

12 mars 2026
En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026

Den senaste tidens uppgång i dollarn har lett till att flera amerikanska bolag gjort miljardförluster i sin försäljning mot utlandet. Flera bolag tvingas nu sänka sina prognoser för 2022. Den amerikanska valutan har den senaste tiden stigit till den högsta nivån på 20 år, rapporterar Financial Times. 

Efter att det amerikanska konsumentprisindexet låg på 9,1 procent i juni, visar nya siffror hur den amerikanska efterfrågan ökat bland lågprismärken jämfört tidigare. Folk väljer även att köpa en-pack i stället för fler-pack för att hålla nere kostnaderna, skriver The Wall Street Journal

ANNONS

De tyska teleoperatörerarna kan tvingas byta ut kinesiska komponenter i sin nätverk då dessa anses vara opålitliga. En påtvingad övergång till skandinaviska leverantörer kommer troligen att bli mycket dyr och leda till förseningar i utbyggnaden av 5G-näten. Det skriver Handelsblatt

Det danska läkemedelsföretaget Bavarian Nordics smittkoppsvaccin har godkänts för användning mot apkoppar av EU-kommisinoen. Vaccinet har tidigare varit godkänt i USA och Kanada. Det rapporterar danska Børsen.

Norska Dagens Näringsliv skriver om hur Kina fortsätter att bygga ut rymdstationen Tiangong, belägen på ön Hainan. Man har nu kopplat in ett rymdlaboratorium i rymdstationen

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop