FAO:s chefsekonom Máximo Torero uppmanar till förebyggande politiska åtgärder och att fartyg som transporterar viktiga jordbruksvaror så snart som möjligt måste släppas igenom Homuzsundet.


Om situationen i Hormuzsundet blir utdragen kan det bidra till en katastrofal situation på livsmedelsmarknaden globalt, varnar FN:s livsmedelsorgan FAO i ett pressmeddelande.
FAO:s chefsekonom Máximo Torero uppmanar till förebyggande politiska åtgärder och att fartyg som transporterar viktiga jordbruksvaror så snart som möjligt måste släppas igenom Homuzsundet.
Annars, menar Torero, riskerar det att bli en ond spiral med mindre skördar, högre råvarupriser och livsmedelsinflation som ger liknande konsekvenser som under coronapandemin.
Det viktiga Hormuzsundet är i praktiken redan blockerat på grund av Irankriget, men viss trafik släpps ut, speciellt oljetransporter från Iran. USA:s president Donald Trump utfärdade dock på söndagen en order om att sjötrafik skulle blockeras i Hormuzsundet.
Läs även: Christer Gardell om börspaniken och varför han köper när andra säljer – E55
Senaste nytt

Gamla sedlar blir värdelösa, BMW-arvingar tappar 31 miljarder och elpriset pressas upp

Ny telefonbluff sprids – robotrösten vill ha dig på WhatsApp

Förvarade föräldrarnas kroppar i frysen i 30 år – nu har domen fallit

Sparpengar kan minska bostadsstödet – här vill man skärpa reglerna
