E55

Frågetecken kring Fingerprintrykte

e55
e55
Uppdaterad: 23 nov. 2017Publicerad: 23 nov. 2017

Budspekulationer fick aktien att rusa på torsdagen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Handlarna på Wall Street kommer i större eller mindre omfattning få hantera följderna av halvledarbjässen Nvidias kvartalsrapport. Arkivbild.
Ekonomi

Wall Street stiger inför Nvidia

25 feb. 2026
skärgård is
Ekonomi

Fastfrusna i skärgården – får åka helikopter för att handla

25 feb. 2026
sjukvårdsförsäkring
Hälsa

S säger nej till privata sjukvårdsförsäkringar – men cheferna får dem ändå

25 feb. 2026
Finansminister Elisabeth Svantesson (M). Arkivbild
Ekonomi

Inga spår av smyghöjda priser inför momssänkning

25 feb. 2026
Ekonomi

Stor förändring i Swish – så påverkas din vardagsekonomi

25 feb. 2026

Dagens Industri publicerade på torsdagsmorgonen uppgifter om ett budintresse på Fingerprint Cards. Enligt tidningen är det kinesiska Beijing Watertek Information Technology som har ”uppvaktat styrelsen” inför ett kommande bud.

Publiceringen fick Fingerprintaktien att rusa i börsens öppning, aktien var upp cirka 25 procent efter en timmes handel.

ANNONS

Enligt Dagens Industris uppgifter ska det kinesiska bolaget ha överlämnat någon form av skriftlig handling till Fingerprints ordförande Jan Wäreby och vd Christian Fredrikson tidigare denna vecka. Det ska dock inte ha rört sig om ett formellt buddokument.

Baserat på vad som framkommit hittills och bolagets och börsens reaktion, eller snarare icke-reaktion, befinner sig parterna inte i någon intensiv förhandling.

Som budgivare har Beijing Watertek Information Technology inget intresse av en informationsläcka på förhand, då det bara driver upp kursen och gör en eventuell affär dyrare.

Fingerprint Cards måste som börsbolag kommunicera till marknaden om det finns information som är kurspåverkande och som inte är allmänt känd. Det har inte skett. Ingen bolagsföreträdare hade heller kommenterat uppgifterna vid tio-tiden på torsdagen.

Om det fanns information om ett förestående bud som inte publicerats officiellt skulle Stockholmsbörsen dessutom handelsstoppa aktien. Så har inte skett.

I sociala medier är skepsisen till buduppgifterna stor bland Fingerprintägarna:

”Så trött på denna circus runt #fing som cirkulerar från media”, skriver Smartcard på Twitter.

ANNONS

”Dessa rykten skall man alltså spola ner i toastolen”, skriver Crowhater.

Uppdatering: Strax efter klockan 11 på torsdagen skickade Fingerprint ut ett pressmeddelande där bolaget kommenterar situationen. Detta sedan Stockholmsbörsen ”ålagt bolaget att kommentera uppgifterna”.

Enligt Fingerprint har bolaget fått ett brev ”avseende förberedande av ett offentligt uppköpserbjudande avseende bolagets aktier”. Men bolagets bedömning är att sannolikheten är låg för att det kommer ett konkret bud.

”Eftersom den samlade bedömningen är att sannolikheten för att uppköpsplanerna ska kunna förverkligas är låg, anser bolaget att uppgifterna inte utgör insiderinformation. Bolaget har därför inte haft någon skyldighet enligt regelverket att självständigt kommentera uppgifterna”, skriver Fingerprint och tillägger:

”Bolaget kommer fortsättningsvis inte att kommentera rykten, spekulationer eller andra uppgifter såvitt det inte föreligger en skyldighet för bolaget att göra det.”

Aktien backade något på beskedet från Fingerprint och handlades under 20 kronor strax före klockan 12.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Sverige är ett kombiland. Med elkombin ID.7 GTX Tourer ser vi till att det förblir så. Gott om utrymme för vinterfolk och vinterutrustning. Dessutom lång räckvidd, förvärmning och mycket mer. Läs mer om ID.7 GTX Tourer Pro S SWE Edition här.

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop