E55

GP: Så blir Sverige mindre beroende av Kina

Sarah Carlsson
Sarah Carlsson
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 25 feb. 2022

LEDARSVEPET 25/2: Ryssland och Ukraina fortsätter att vara i fokus, men idag lyfter ledarsidorna även blicken mot Coronakommissionens nya rapport och mot Kina.

ANNONS

Mest läst i kategorin

sparande
Ekonomi

Så kan världsläget påverka din ekonomi just nu

12 mars 2026
Bank-id på en mobil
Ekonomi

1,9 miljoner pensionärer kan påverkas av Bank-id:s nya krav

12 mars 2026
En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026
En bedrövad man pratar i en smartphone och tar sig för pannan. På bordet en bärbar dator. Det är vanligt med bedrägerier och många börjar med ett telefonsamtal. Bedragare riktar ofta in sig på äldre och vem som helst kan vli lurad, men det finns sätt att skydda sig.
Ekonomi

Bedragare lurar till sig mångmiljardbelopp – så skyddar du dig

12 mars 2026

Sverige och EU har blivit allt mer beroende av Kina. Det oroar GP:s Bawar Ismail, som pekar på Kinas globala maktambitioner och många territoriella konflikter. För att öka det europeiska oberoendet behöver man möjliggöra för ökad gruvdrift i Europa, inte minst i Sverige. Det behövs ”för att säkra tillgången till viktiga mineraler och metaller”, skriver Ismail.

Anders Lindberg i Aftonbladet kommenterar Coronakommissionens rapport om Sveriges hantering av pandemin. Han anser att kommissionen var feltänkt från början, bland annat för att ledamöterna inte har någon djupare kunskap inom epidemiologi och politik. Lindberg kritiserar även att rapporten presenteras redan idag trots att pandemin inte är över. Men framför allt efterfrågar han en ”kritisk utvärdering av den decentraliserade modell för krishantering som Sverige har”.

ANNONS

”Vladimir Putin har pulveriserat den europeiska säkerhetsordningen”, skriver Frida Wallnor i Dagens Industri. Därför behöver Sverige omvärdera sin försvarsstrategi och inse att gamla meriter spelar liten roll i den nya världen. Det skriver Wallnor med anledning av statsministerns kommentar om att ”den militära alliansfriheten har tjänat Sverige väl”. Nu gäller nya regler konstaterar ledarskribenten.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop