E55

Handelsblatt: Så mycket tjänar tyska vd:ar

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 27 okt. 2021Publicerad: 27 okt. 2021

OMVÄRLDSSVEPET 27/10 En studie har sammanställt tyska vd-löner i 60 branscher. Google dubblar vinsten och ryska energijätten Gazprom försöker locka ett europeiskt land med en frestande gasaffär.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Arbetslösheten faller fortfarande. Arkivbild.
Ekonomi

Arbetslösheten faller – men många varsel

12 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

Experten: Förtroendet för USA rasar bland svenska beslutsfattare

12 mars 2026
Oroligt på marknaden till följd av kriget i Mellanöstern. Arkivbild
Ekonomi

Krigsoron eskalerar – oroligt på marknaden

12 mars 2026
Från 1 januari 2027 är det lag på att alla ska debitera effektavgift.
Ekonomi

Tidöpartier: Kritiserade elavgifter behöver pausas

11 mars 2026
Ikea
Ekonomi

IKEA-anställd avskedad efter rabattköp åt anhörig

11 mars 2026

Ryska energijätten Gazprom har erbjudit Moldavien en ny gasaffär i utbyte mot att de minskar på sina band till EU. Det rapporterar Financial Times. Moldavien är i dagsläget inte medlem i EU och ingår heller inte i Schengen

ANNONS

Google nära dubblar vinsten efter god tillväxt inom annonsering. Det toppar Wall Street Journal med i dagens tidning.

En studie har sammanställt tyska vd-löner i 60 branscher. Med en genomsnittlig arbetstid på 47 timmar har lönen sjunkit något, skriver Handelsblatt. Den typiska verkställande direktören för ett tyskt bolag är man, 52 år gammal och kör till kontoret i en BMW tjänstebil. Han arbetar 47 timmar i veckan. Hans totala årliga ersättning, bestående av en fast lön och bonusar, var 176 000 euro under 2020. Det motsvarar en lön på cirka 1,7 miljoner kronor, eller 141 500 kronor per månad.

Danska Börsen skriver om att landets största oberoende kapitalförvaltare ändrar kurs och tiodubblar investeringarna i fastigheter. Under de kommande åren ska de investerar 25 miljarder danska kronor i branschen. 

Aktieanalytikern Teodor Sveen-Nilsen är förvånad över att Equinor inte höjer kontantutdelningen till staten och de andra aktieägarna. Aktien faller kraftigt på onsdag. Det skriver norska Dagens Näringsliv.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop