E55

Inled veckan med de viktigaste nyheterna från utländsk affärspress

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 30 aug. 2021

Norsk affärstidning är orolig för orkanen Idas härjningar som påverkar oljebranschen. Danska näringsministern tycker att snabblånelagen har fungerat bra. I Tyskland riktas kritik mot att trafiksituationen är värre än innan pandemin. Håll koll på de viktigaste utländska toppnyheterna med E55.

ANNONS

Mest läst i kategorin

USAs luftangreppen i Afghanistan under söndagen toppnyhet i både Financial Times och Wall Street Journal. Attackerna inriktar sig på IS och detta sker som hämnd för den senaste tidens attacker vid flygplatsen i Kabul i centrum. Enligt talespersoner för militären ska målet ha slagits ut.

Handelsblatt tar upp att antalet lastbilar på tyska vägar nu är fler än vad de var före pandemin och att politikerna inte har någon lösning på trafikproblemen. Det riktas kritik mot att såväl CDU/CSU och SPD tidigare lovat att främja en effektiv transportinfrastruktur. Enligt trafikforskare kostar trafikstopp 60-100 miljarder euro årligen i Tyskland.

ANNONS

Den danske näringsministern Simon Kollerup (S) uppger för Börsen att han tycker att den snabblånelag som trädde i kraft 1 juli i fjol har varit framgångsrik. Lagen skulle förhindra aggressiv marknadsföring av lån med höga räntor vilket främst sätter unga och utsatta i oöverskådliga skuldfällor.

Norska Dagens Naeringsliv påminner om att hålla på stormen Idas härjningar i USA då oljeproduktionen utanför den amerikanska kusten är påverkad. Nästan all oljeproduktion i den mexikanska gulfen har stängts ner på grund av Idas framfart. Oljebranschen är en viktig bransch för Oslobörsen.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS