E55

KD vill slopa skatten på inkomster från prostitution

Partiledaren Ebba Busch håller tal på Kristdemokraternas Riksting som hölls den 14–16 november 2025 där partiet bland annat beslutade att de vill att frågan om att ta bort beskattningen av inkomst från prostitution ska utredas
Partiledaren Ebba Busch håller tal på Kristdemokraternas Riksting som hölls den 14–16 november 2025 där partiet bland annat beslutade att de vill att frågan om att ta bort beskattningen av inkomst från prostitution ska utredas. (Foto: Anders Wiklund/TT)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 19 dec. 2025Publicerad: 19 dec. 2025

Kristdemokraterna tycker inte att inkomster från prostitution ska behöva beskattas eftersom sexhandel varken är eller ska vara en näringsverksamhet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Alla inkomster ska redovisas och beskattas, det är en huvudregel som även gäller för inkomster från försäljning av sexuella tjänster, det rapporterar Sveriges Radio.

Det har dock framförts krav på att lagen ska ändras från flera håll, ett av argumenten är att prostitution är en del av mäns våld mot kvinnor.

Det här är någonting som regeringen har sagt nej till, den meddelade förra året meddelade att inkomster från prostitution inte ska skattebefrias.

Bedömningen är att en sådan lagändring skulle göra att personer som är utsatta för prostitution riskerar att utnyttjas ännu mer av kriminella som skulle kunna påstå att oredovisade inkomster kommer från försäljning av sexuella tjänster.

Vill att frågan utreds

Den här frågan har vållat politisk debatt och nu öppnar Kristdemokraterna, KD, för att ändra lagen så att inkomster från prostitution inte ska beskattas.

Sarah Kullgren, ordförande i KD:s kvinnoförbund, anser att det är angeläget att få till en förändring.

”Sexhandel är en utsatthet och inte ett arbete, och sexhandel är ingen, och ska inte vara, en näringsverksamhet”, säger hon till Sveriges Radio.

KD vill att frågan ska utredas och hänvisar till att beskattningen kan tolkas som att sexhandel legitimeras. Partiet fattade beslut om det här på sitt riksting i november och Sara Kullgren är glad över det här ställningstagandet.

ANNONS

”Det är orimligt att staten beskattar för övergrepp, det skulle jag nästan se som rena hallickverksamheten och gör att staten blir medskyldig till exploatering. Problemet i dag är också att det här låser fast kvinnor i prostitution genom de här skatteskulderna”, säger hon till Sveriges Radio.

ANNONS

Motion om utredning

I oktober 2025 lämnade kristdemokraten Roland Utbult en motion till Skatteutskottet: Avskaffad beskattning av sexuella tjänster.

”I ett land som har den sexköpslag som vi har, en lag som framgångsrikt exporterats till en rad andra länder, där det tydligt framgår att prostituerade är brottsoffer och den som köper sex är förövare, blir en beskattning av prostitution helt absurd”, skriver han i motionen.

KD är positiva till sexköpslagen som gör det kriminellt att köpa sex och partiet vill sprida lagen via, exempelvis, EU, det skriver Kristdemokratena på sin webbplats.

Är förödmjukande

Roland Utbult skriver vidare att prostitution är en form av mäns våld mot kvinnor och att det blir empatilöst att beskatta dem som utsätts.

”Att vara i prostitution är att ständigt bli exploaterad och att sälja sex är både förödmjukande och traumatiserande med långvariga negativa hälsoeffekter som följd”, skriver han i sin motion.

Han skriver vidare att prostitutuerade mycket sällan driver egna företag eftersom vare sig svensk lagstiftning eller de själva anser att prostitution är ett jobb.

ANNONS

Orimligt att kräva skatt

”Därför är det orimligt att kräva bokföring och skattebetalningar från dem. Denna typ av beskattning kan i sin tur även leda till att prostitution som ’yrke’ legitimeras”, skriver Roland Utbult i motionen och föreslår att regeringen ska utreda frågan om att undanta prostituerades inkomster från att inkomstbeskattas.

Riksdagen har ställt sig bakom förslaget att utreda undantag från beskattning av inkomster från försäljning av sexuella tjänster eller andra sexuella handlingar och tillkännagett det för regeringen.

Läs mer på E55: KD föreslår rotavdrag för nya småhus

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

ANNONS