Nej, svenskarna vill inte ha någon köttskatt, som danskarna, men nästan hälften kan tänka sig en flygskatt.


Mest läst i kategorin
I Danmark ska skatt på kött- och mejeriproduktion införas, när vår granne i söder 2030 blir det första landet i världen att införa en avgift på boskapsuppfödning i syfte att minska utsläppen av växthusgaser, det skriver SVT.
Det här är dock inte en idé som gillas av svenskarna, det framgår av en undersökning gjord av Indikator Opinion och som SVT har beställt med anledning av klimatmötet COP30.
Undersökningen har tittat på svenskarnas inställning till tre finansiella klimatåtgärder, skatt på kött- och mejeri, flygskatt samt dyrare drivmedel och den visar att svenskarnas acceptans för olika klimatskatter skiljer sig åt väldigt mycket.
”Flyger gör vi mest sällan och där finns det större stöd. Men ju närmare vardagen det kommer, desto mindre populärt verkar det bli”, säger Per Oleskog Tryggvason, opinionschef på Indikator, till SVT.
Gillar inte köttskatt
Färre än en femtedel av svenskarna, eller 19 procent, tycker att förslaget att införa en klimatskatt på kött- och mejeriprodukter är ett ganska eller mycket bra och 65 procent tycker att det är ett ganska eller mycket dåligt förslag.
Niklas Harring är forskare vid Göteborgs universitet och han har studerat människors syn på köttskatt, enligt honom finns det många förklaringar till motståndet.
”Det kan exempelvis handla om att man känner att man behöver äta mycket kött för att få i sig en näringsrik kost. Det tycker man inte att staten ska lägga sig i”, säger han till SVT.
Senaste nytt
Fler accepterar flygskatt
I Undersökningen uppgav 49 procent att de tycker att det är ett ganska eller mycket bra förslag att införa en flygskatt som gör flygresor dyrare och 34 procent tycker att det är ett ganska eller mycket dåligt förslag.
Att göra det dyrare att tanka bilden med fossila drivmedel, exempelvis via reduktionsplikt eller höjd skatt tycker 33 procent är ett ganska eller mycket bra förslag medan 52 procent tycker att det är ett ganska eller mycket dåligt förslag.
Totalt har 1 753 personer ur Indikator Opinions slumpmässigt rekryterade Sverigepanel svarat i undersökningen.
Skatt på boskaps utsläpp
Danmark inför en koldioxidskatt på animalieproduktion, alltså beskattning av utsläpp från boskap. Danmark blir det första landet i världen som inför en sådan skatt, det skriver Ministeriet for Grøn Trepart.
Miljöskatten på boskap införs i Danmark år 2030, skatten införs genom ett paket kallat Grön Trepart och som även innebär att lantbruksmark ska återställas, det skrev Yle om förra året.
Läs mer på E55: Varning: EU:s nya skatt kan chockhöja din bensinnota

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet









