E55

IMF-chefen: Förbered er på det otänkbara

IMF-chefen Kristalina Georgieva. Arkivbild.
IMF-chefen Kristalina Georgieva. Foto: Ng Han Guan AP/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 09 mars 2026Publicerad: 09 mars 2026

Hon befarar att konflikten, även om den skulle dämpas i intensitet, har skapat en ny nivå av osäkerhet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bekymrat på Wall Street. Arkivbild.
Ekonomi

Rött på Wall Street – oljepriset stiger

07 apr. 2026
En man talar i telefon. Telefon- och sms-bedrägerier ökar och enligt Polisen har äldre en förhöjd risk att utsättas för brott som bedrägeri och stöld.
Ekonomi

Bedrägerier snart Sveriges vanligaste brott – äldre särskilt utsatta

07 apr. 2026
Grenuttag med pengar. Energipriserna ökar och driver upp elpriset, hur prisutvecklingen blir framöver hänger på hur lång konflikten i Mellanöstern blir.
Ekonomi

Elen blir dyrare men du kan sänka din kostnad

07 apr. 2026
Pension
Ekonomi

Europa höjer pensionsåldern – så ligger Sverige till i jämförelsen

07 apr. 2026
Förstörelse i Teheran efter en attack mot en universitetsanläggning i staden under natten mot måndagen. Internationella fotografer som AP:s får arbeta i Teheran endast i sällskap av en ledsagare från myndigheterna.
Ekonomi

Statlig media: Iran avvisat förslag på vapenvila

07 apr. 2026

Storkonflikten i Mellanöstern riskerar att slå hårt mot marknader och ekonomier och skapa nya utmaningar när beslutsfattare anpassar sig till ett nytt ”normalläge”, varnar Kristalina Georgieva, chef för Internationella valutafonden (IMF).

Hon befarar att konflikten, även om den skulle dämpas i intensitet, har skapat en ny nivå av osäkerhet.

”I denna nya globala miljö: föreställ er det otänkbara och förbered er för det”, säger Georgieva.

Uttalandet görs sedan världsmarknadspriset på olja rusat iväg upp mot 120 dollar per fat på måndagen, för att sedan mattas av något.

Olje- och gaspriserna påverkas av att sjöfarten genom Hormuzsundet i Persiska viken, till följd av Iran-kriget, i praktiken stoppats. Normalt skeppas en femtedel av världens olja och gas genom Hormuzsundet.

Läs även: Förändringar att ha koll på i årets deklaration – E55

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS