E55

Kryptokung döms – 370 miljarder gick upp i rök

Do Kwon tillsammans med polis i Montenegro. Arkivbild.
Do Kwon tillsammans med polis i Montenegro. Foto: Risto Bozovic/AP/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 12 dec. 2025Publicerad: 12 dec. 2025
Den 37-årige sydkoreanen och hans bolag Terraform Labs beskrev sin kryptovaluta TerraUSD som ett pålitligt så kallat ”stablecoin” – en typ av valuta som ska hålla en stabil kurs mot dollarn för att undvika drastiska prissvängningar.
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ekonomi

EU-länder inleder Iran-samtal om Hormuzsundet

13 mars 2026
Marknaden drabbas regelbundet av kriser och nedgångar. När Ryssland invaderade Ukraina 2022 föll börsen 31 procent, den 8 november 2022 hade OMX fallit med drygt 26 procent, vilket syns på en mobiltelefon.
Ekonomi

Tre saker sparare kan tänka på när börsen är orolig

13 mars 2026
Den som bor granne med ett nybyggt vindkraftverk ska få ersättning, föreslår regeringen. Arkivbild.
Bostad

Bli granne med vindkraftverk – tjäna 38 000 om året

13 mars 2026
glad par gifta
Ekonomi

Rekordmånga svenskar skriver äktenskapsförord – för att skydda arv och tillgångar

13 mars 2026
Ett äldre par använder bärbar dator i hemmet. Om du vill kunna vara mer anonym när du surfar på internet kan du använda en VPN-tjänst, här får du veta lite mer om vad det innebär.
Ekonomi

Du kan bli anonymare på nätet med VPN

13 mars 2026

Företaget han stod bakom gav sken av att deras kryptovaluta var stabil. Men sedan kom kraschen och motsvarande 370 miljarder kronor utraderas.

Nu döms kryptoentreprenören Do Kwon till 15 års fängelse av en domstol i New York.

ANNONS

Den 37-årige sydkoreanen och hans bolag Terraform Labs beskrev sin kryptovaluta TerraUSD som ett pålitligt så kallat ”stablecoin” – en typ av valuta som ska hålla en stabil kurs mot dollarn för att undvika drastiska prissvängningar.

Men enligt åklagarsidan var detta blott en fasad, vilket ledde till en ”våg av kriser som svepte genom kryptomarknader” när TerraUSD kollapsade tillsammans med systervalutan Luna under våren 2022.

Do Kwon greps i Montenegro i mars 2023 när han försökte gå på ett flygplan med falska resehandlingar och utlämnades till USA i december förra året.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Sverige är ett kombiland. Med elkombin ID.7 GTX Tourer ser vi till att det förblir så. Gott om utrymme för vinterfolk och vinterutrustning. Dessutom lång räckvidd, förvärmning och mycket mer. Läs mer om ID.7 GTX Tourer Pro S SWE Edition här.

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop