E55

Miljardregn över elnätet – jättekontot ska tömmas

Nya nät för över 200 miljarder ska byggas kommande tio år. Arkivbild.
Nya nät för över 200 miljarder ska byggas kommande tio år. Foto: Johan Nilsson/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 09 apr. 2026Publicerad: 09 apr. 2026

Cirka 85 miljarder står på kontot i dag. Ytterligare 130 miljarder i flaskhalsinkomster väntas de närmaste tio åren – pengar som uppstår som en effekt av de stora prisskillnaderna på el mellan norr och söder, de så kallade flaskhalsavgifterna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ett hemmabatteri. Här för du hjälp att räkna ut hur stor kapacitet du behöver ha på ett hemmabatteri.
Ekonomi

Välj rätt storlek på ditt hemmabatteri

10 apr. 2026
En sjuk kvinna ligger i en säng. I Spanien kostade sjukfrånvaron över 179 miljarder kronor 2024 och nu sneglar de på hur sjukskrivningar fungerar i Sverige.
Ekonomi

Spanien vill reformera sjukskrivningar efter svensk modell

10 apr. 2026
Svensk tillväxt fortsatt på dekis.
Ekonomi

Fortsatt svag svensk ekonomi

10 apr. 2026
matpriser lantbruk
Ekonomi

Ny oro för matpriser – pressat läge för svenska lantbrukare

10 apr. 2026
Grundare tar ett steg bort från modeföretaget Dolce & Gabbana. Arkivbild.
Ekonomi

Gabbana lämnar högsta posten i Dolce & Gabbana

10 apr. 2026

Svenska kraftnät badar i hundratals miljarder. Så mycket att EU velat lägga beslag på dem.

Nu vill myndigheten visa att det finns konkreta planer för varenda krona att bygga bort de svenska flaskhalsarna.

Cirka 85 miljarder står på kontot i dag. Ytterligare 130 miljarder i flaskhalsinkomster väntas de närmaste tio åren – pengar som uppstår som en effekt av de stora prisskillnaderna på el mellan norr och söder, de så kallade flaskhalsavgifterna.

EU har ”hotat” med att använda de svenska miljarderna till att bygga elnät i Europa, något som orsakat politiska protester.

Är det därför viktigt för er att visa att det finns planer för de här pengarna?

Absolut. Vi tycker det är jätteviktigt att man diskuterar de här pengarna, säger Jacob Henriksson, finansdirektör på Svenska kraftnät.

Det vi har gjort är att vi har samlat in pengarna, vi sänker avgifterna här och nu för svenska elkonsumenter och vi bygger bort problemet, fortsätter han.

De enorma flaskhalsavgifterna som landar hos Svenska kraftnät har kritiserats från allehanda håll under åren. Det är pengar som svenska elkunder i södra Sverige indirekt betalat i form av högre elpriser.

Pengarna är tänkta att användas för att bygga ut elnätet. Hittills har myndigheten inte hunnit med, men nu finns det konkreta planer för investeringar på 215 miljarder kronor de närmaste tio åren.

ANNONS

Nu sätter vi igång de här pengarna som har satts av, säger Jacob Henriksson.

Och då är tanken att kapacitetsbristerna i elnätet till stora delar ska försvinna. Följden blir att elpriserna mellan norr och söder jämnas ut.

När vi har gjort de här investeringarna så går flaskhalsinkomsterna ner, säger han.

2035 ska det stå noll kronor kvar på kontot.

Hade vi gjort det här utan att ha de här pengarna, ja då hade det gått på elräkningen.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS