E55

Moderaterna vill sänka bidragskostnaderna

Statsminister Ulf Kristersson (M) kräver svar .Arkivbild.
Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 05 okt. 2021

Moderaterna har presenterat sin skuggbudget som involverar förslag för att få bukt med gängkriminaliteten. Partiet vill också se bidragskostnaderna sänkas kraftigt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det Moderaterna föreslår är bland annat en kraftig förstärkning av rättsväsendet med högre löner till poliser, betald polisutbildning och 300 fler åklagare. Partiet vill också genomföra ett kraftfullt reformprogram som ska få fler att försörja sig själva. Detta innefattar en halvering av långtidsarbetslösheten på tre år och kraftig minskning av bidragskostnaderna.

”Vi vill även införa ett bidragstak och ställa högre krav på den som invandrat att lära sig svenska och gör sig anställningsbar”, skriver Moderaterna.

ANNONS

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS