E55

Northvolt-köp "tar längre tid än väntat"

Den amerikanska batteritillverkaren Lyten har ännu inte slutfört köpet av konkursboet efter Northvolt. Arkivbild
Den amerikanska batteritillverkaren Lyten har ännu inte slutfört köpet av konkursboet efter Northvolt. Arkivbild Foto: Jonas Westling/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 23 dec. 2025Publicerad: 23 dec. 2025
Batteritillverkaren Lyten skrev i början av augusti i år på ett bindande avtal om att köpa tillgångarna i Northvolts konkursbo, inklusive den stora batterifabriken i Skellefteå.
ANNONS

Mest läst i kategorin

pensionar
Ekonomi

Bedrägerier, uteblivna höjningar och här kan du leva på 7 600 kronor i månaden

19 feb. 2026
Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD). Arkivbild.
Ekonomi

Busch: Kritiserad elavgift kan stoppas

19 feb. 2026
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson. Arkivbild.
Ekonomi

S: Inga ofinansierade förslag i vårbudgeten

19 feb. 2026
Ekonomi

65-plus dominerar ekonomin – yngre generationer halkar efter

19 feb. 2026
jobba när du är äldre
Pension

Orkar du inte till 67? Så påverkas din plånbok

19 feb. 2026

Amerikanska Lytens köp av batteritillverkaren Northvolts konkursbo har dragit ut oväntat länge på tiden.

”Vissa delar tar längre tid än väntat, men totalt sett fortskrider förvärvet enligt plan”, skriver Lytens marknadschef Keith Norman i ett uttalande.

ANNONS

Batteritillverkaren Lyten skrev i början av augusti i år på ett bindande avtal om att köpa tillgångarna i Northvolts konkursbo, inklusive den stora batterifabriken i Skellefteå.

”Ett komplext förvärv”

Lytens Sverigechef Matthias E J Arleth sade till TT i september att målet var att slutföra Northvolt-affären under fjärde kvartalet i år och att batteriproduktionen i Skellefteå skulle startas upp igen under första halvåret 2026.

Men när det gäller de svenska delarna av konkursboet – i Skellefteå och Västerås – har det dragit ut på tiden, bekräftar nu Keith Norman på Lyten.

”Detta är ett komplext förvärv och vi är angelägna om att slutföra det så snabbt som möjligt. Vi har förståelse för den påverkan detta har på samhället, nuvarande och tidigare anställda samt viktiga leverantörer. Vi har från början varit optimistiska när det gäller tidsplanen för att få allt klart”, skriver Norman i ett mejl till TT.

Han påminner om att Lyten redan har överfört drygt 170 personer som var anställda av Northvolt till Lyten från och med november.

”Dessutom betalar Lyten kostnaderna för underhåll av utrustning och byggnader. Lyten erlägger betalningar till Northvolts konkursbo när milstolpar uppnås, och alla parter arbetar målmedvetet för att slutföra förvärvet”, tillägger han.

ANNONS

Hade 5 000 anställda i mars

Northvolt hade när bolaget ansökte om konkurs i mars i år cirka 5 000 anställda, varav cirka 3 000 i batterifabriken Northvolt Ett i Skellefteå.

Lyten är ett onoterat amerikanskt bolag, med huvudkontor i San José, Kalifornien. Bolaget har under tio års tid byggt upp en produktion av litiumsvavelbatterier, sensorer och kompositmaterial. Northvolts produktion handlade om litiumjonbatterier till eldrivna fordon.

Northvolttillgångarna som Lyten köper har tidigare värderats till omkring fem miljarder dollar, enligt Lyten. Priset Lyten betalar för konkursade Northvolts tillgångar är hemligt, men sker enligt Lyten med befintliga medel i bolaget.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Sverige är ett kombiland. Med elkombin ID.7 GTX Tourer ser vi till att det förblir så. Gott om utrymme för vinterfolk och vinterutrustning. Dessutom lång räckvidd, förvärmning och mycket mer. Läs mer om ID.7 GTX Tourer Pro S SWE Edition här.

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop