E55

Nu kommer skattepengarna – så gör de mest nytta

Mellan den 7 och 10 april kommer pengarna på konton för dem som var snabba att deklarera och som får tillbaka på skatten.
Mellan den 7 och 10 april kommer pengarna på konton för dem som var snabba att deklarera och som får tillbaka på skatten. Foto: Claudio Bresciani/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 07 apr. 2026Publicerad: 07 apr. 2026

Mellan den 7 och 10 april landar utbetalningen på kontot för dem som ska få tillbaka och som lämnade in sin deklaration senast 31 mars. Om du inte vet vad du ska göra med pengarna finns det några saker att tänka på.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Förstörelse i Teheran efter en attack mot en universitetsanläggning i staden under natten mot måndagen. Internationella fotografer som AP:s får arbeta i Teheran endast i sällskap av en ledsagare från myndigheterna.
Ekonomi

Statlig media: Iran avvisat förslag på vapenvila

07 apr. 2026
lån skuld
Ekonomi

Att vara skuldfri kan bli en fälla – experten varnar för missad avkastning

07 apr. 2026
Riksbanken
Ekonomi

Riksbanken varnar: Sveriges betalningssystem är sårbart

06 apr. 2026
Bensinpriserna i Sverige väntas stiga ytterligare. Arkivbild.
Ekonomi

Experten: Vänj dig vid högt bensinpris

06 apr. 2026
Dyrare soppa trycker upp inflationen. Arkivbild.
Ekonomi

Stigande inflation kan trigga räntehöjningar

06 apr. 2026

Nu börjar skatteåterbäringen trilla in på kontot för dem som var snabba med att deklarera. Sparekonomerna ger tips på hur du använder tillskottet på bästa sätt.

Mellan den 7 och 10 april landar utbetalningen på kontot för dem som ska få tillbaka och som lämnade in sin deklaration senast 31 mars. Om du inte vet vad du ska göra med pengarna finns det några saker att tänka på.

Felicia Schön, sparekonom på Avanza är tydlig:

Prio ett är att betala alla fakturor, det är det viktigaste, säger hon.

Därefter är hennes råd att lägga undan en buffert för oförutsedda utgifter på omkring 10 000 kronor på exempelvis ett sparkonto.

Den som har hus, båt och barn kan behöva en större buffert, där får man se till sina behov, säger hon.

Betala dyra lån

Prio tre är att betala av eventuella lån med hög ränta.

Därefter finns det goda möjligheter att sätta i gång ett sparande. Kan man lägga undan pengarna i tre till fem år är börsen ett bra alternativ, säger hon.

ANNONS

Carl-Henrik Söderberg, sparekonom på Nordnet, tipsar också om att tänka efter.

Är planen att använda pengarna till semestern i sommar är det klokt att inte exponera pengarna mot risktillgångar, såsom aktier, utan då är sparkontot det bästa alternativet.

Men även han rekommenderar aktiemarknaden för sparande på längre sikt. Trots att det varit mycket upp och ner så är det aktiemarknaden som ger högst avkastning över tid.

– Ett tips är att bygga en portfölj där riskerna sprids mellan såväl olika typer av bolag och sektorer men också där det finns en geografisk spridning.

Ett enkelt men effektivt sätt kan vara att du som privatsparare köper en svensk storbolagsfond, en globalfond samt adderar en svensk, eller nordisk, småbolagsfond. Då får du också en viktig riskspridning.

ANNONS

Gör något kul

Ett annat tips är att satsa på ränte- eller företagsfonder. Det kan vara klokt att investera merparten i fonder som exponeras mot storbolag eller banker. Verkstadsindustrin till exempel är ofta väldigt motståndskraftig mot olika kriser i omvärlden.

Felicia Schön råder också till att känna efter.

Kanske kan jag spara lite och också göra något kul för en del av pengarna, det behöver inte vara det ena eller det andra, säger hon.

ANNONS

När Skatteverket har beslutat om slutlig skatt betalas pengarna som huvudregel ut inom en vecka.

7–10 april: Den som senast den 3 mars har godkänt sin deklaration digitalt, utan att ha ändrat eller lagt till någon uppgift, får sin skatteåterbäring.

9–12 juni: Den som har deklarerat senast 4 maj får sin skatteåterbäring.

4–7 augusti: Den som inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel om du har haft anstånd med deklarationen, får sin skatteåterbäring.

8–11 december: Den som inte tidigare har fått besked om sin slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige får sin skatteåterbäring.

Om skatteåterbäringen inte dyker upp som förväntat kan det bero på att Skatteverket behöver granska deklarationen.

Källa: Skatteverket

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS