E55

Polisen varnar: Så luras äldre av coronabedragare

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 03 apr. 2020Publicerad: 03 apr. 2020

Antalet anmälningar om bedrägerier och bedrägeriförsök har ökat de senaste dagarna. Polisen går därför ut på sin hemsida och varnar äldre för bedragare som utnyttjar coronakrisen för att luras.

ANNONS

Mest läst i kategorin

sparande
Ekonomi

Så kan världsläget påverka din ekonomi just nu

12 mars 2026
Bank-id på en mobil
Ekonomi

1,9 miljoner pensionärer kan påverkas av Bank-id:s nya krav

12 mars 2026
En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026
En bedrövad man pratar i en smartphone och tar sig för pannan. På bordet en bärbar dator. Det är vanligt med bedrägerier och många börjar med ett telefonsamtal. Bedragare riktar ofta in sig på äldre och vem som helst kan vli lurad, men det finns sätt att skydda sig.
Ekonomi

Bedragare lurar till sig mångmiljardbelopp – så skyddar du dig

12 mars 2026

Det viktigaste rådet är att aldrig logga in på din bank eller lämna bankkort eller koder till okända som kontaktar dig, skriver Polisen på sin hemsida.

NBC som är polisens nationella bedrägericentum konstaterar att antalet anmälningarna om bedrägerier och bedrägeriförsök har ökat de senaste dagarna. Det handlar om olika upplägg, men där den gemensamma nämnaren är att man använder sig av viruset och smittspridning som anledning till försöken.

ANNONS

– Vi ser hur man utger sig för att komma från Folkhälsomyndigheten och arbeta med smittspårning eller från sjukvården och vill komma in i bostaden och ta prover. Det förekommer också att man utnyttjar de initiativ som tas när äldre coh sjuka har svårt att ta sig ut och erbjuder sig till exempel att hjälpa till med inköp, säger Lotta Mauritzon på NBC.

Även företag drabbas.

Till exempel har bedragarna kontaktat företag och skyllt på att deras vanliga leverantörer inte kan ta emot betalningar på grund av corona och därför begärt att företaget ska ändra bankuppgifterna om art pengarna ska skickas.

Förutom de vanliga sätten att försöka lura till sig pengar genom att komma över inloggningsuppgifter, kort eller koder förekommer andra upplägg där man utnyttjar coronaviruset för att begå brott.

– Det förekommer allt från annonsbedrägerier där man erbjuder både skyddsutrusning och botemedel till rena utpressningsförsök där man  hotar att komma och smitta ner personen om man inte får pengar, säger Lotta Mauritzon.

 

Läs hela artikeln här.

ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop