Att köra för fort kan leda till både böter och indraget körkort. Nu har förare som har en förkärlek till gaspedalen fått en ny motståndare på de svenska vägarna. Polisens nya radarsystem kan mäta hastigheten på flera fordon samtidigt, både när polisbilen står stilla och när den är i rörelse.


Tekniken används redan i delar av landet och ska successivt införas i fler polisfordon.
E55 har tidigare berättat om vilka medicinska tillstånd som också kan göra att du förlorar körkortet. Nu får polisen dessutom ett nytt verktyg som gör hastighetskontrollerna betydligt mer effektiva.
Så fungerar polisens nya radar
Den nya radarn skiljer sig från äldre mätutrustning genom att den kan registrera flera fordon samtidigt. Systemet fungerar både när polisbilen står parkerad och när den kör på vägen.
Radarn kan mäta hastigheten på mötande trafik, framförvarande fordon och fordon i flera körfält samtidigt. Enligt Polismyndigheten gör systemet upp till 18 mätningar per sekund, vilket gör det möjligt att snabbt identifiera förare som överskrider hastighetsgränsen.
Tekniken är monterad direkt i polisbilen och används av trafikpoliser vid ordinarie hastighetskontroller.
Polisens nya radar i korthet
- Mäter flera fordon samtidigt.
- Fungerar både när polisbilen står stilla och när den kör.
- Kan mäta både mötande och framförvarande trafik.
- Gör upp till 18 mätningar per sekund.
- Föraren stoppas fortfarande av polis på plats.
Svårare att bromsa i sista stund
Många förare sänker hastigheten när de upptäcker en polisbil. Med den nya tekniken blir det svårare att undvika en hastighetsöverträdelse på det sättet.
Systemet registrerar hastigheten direkt och kan dessutom spara information från ögonblicket innan föraren reagerar och bromsar. Det innebär att en hastighetsöverträdelse kan dokumenteras även om bilen hinner sakta ned innan den passerar polisfordonet.
Här används tekniken
Den nya radarn används redan i ett antal polisfordon runt om i landet. De första bilarna finns bland annat i Stockholm, Uppsala och Luleå.
Enligt Polismyndigheten är planen att tekniken successivt ska införas i fler polisfordon under året.
Polisen avgör fortfarande vem som stoppas
Den nya radarn delar inte automatiskt ut böter.
Precis som tidigare är det polisen som bedömer situationen, stoppar fordonet och avgör om en hastighetsöverträdelse ska rapporteras.
Tekniken fungerar därför som ett hjälpmedel för polisen, inte som ett automatiskt kontrollsystem.
När riskerar du att bli av med ditt körkort?
| Hastighetsgräns | Exempel på hastighet som kan leda till återkallelse* |
|---|---|
| 30 km/h | Från cirka 50 km/h |
| 40 km/h | Från cirka 65 km/h |
| 50 km/h | Från cirka 80 km/h |
| 60 km/h | Från cirka 95 km/h |
| 70 km/h | Från cirka 100 km/h |
| 80 km/h | Från cirka 115 km/h |
| 90 km/h | Från cirka 125 km/h |
| 100 km/h | Från cirka 140 km/h |
| 110 km/h | Från cirka 150 km/h |
| 120 km/h | Från cirka 160 km/h |
*Tabellen visar ungefärliga nivåer där Transportstyrelsen normalt kan pröva en återkallelse av körkortet. Den slutliga bedömningen görs alltid utifrån omständigheterna i det enskilda fallet.
Syftet är att öka trafiksäkerheten
Enligt Polismyndigheten ska den nya radartekniken göra hastighetskontrollerna mer effektiva och bidra till att färre allvarliga olyckor inträffar.
För den som håller hastighetsgränserna innebär tekniken ingen förändring. För den som kör för fort blir det däremot betydligt svårare att undgå upptäckt.
Källor: Polismyndigheten, Carup.se samt Transportstyrelsen
Läs även: Tusentals blir av med sitt körkort – utan att ha brutit mot trafikreglerna – E55

Erfaren projektledare och skribent med bakgrund inom Content Marketing.

Erfaren projektledare och skribent med bakgrund inom Content Marketing.
Senaste nytt

Nvidia på lägsta värderingsnivån sedan 2019

90-åring åkte fast för olovlig körning – för fjärde gången

Vad är egentligen nyttigast? Svaret om potatis, ris och pasta överraskar

Pensionärer kan vara miljonärer men ändå vara fattiga
