AKTIESVEPET 8/12: Hemfixarkejda rusade i den inledande handeln efter morgonens delårsrapport. Stockholmsbörsen inledde runt nollan men började tämligen omgående en rörelse uppåt.


Rikard Jansson
Uppdaterad: 08 dec. 2021Publicerad: 08 dec. 2021
ANNONS
Mest läst i kategorin
Uppgången i Stockholm är större än vad som ses på de större Europabörserna. Clas Ohlsson stiger efter att ha presenterat ett resultat på rekordnivå, som också var bättre än konsensus i marknaden.
Efter 45 minuters handel var OMXS30-indexet upp 0,74 procent till 2 352,18. Breda OMXSPI var upp 0,88 procent.
ANNONS
| Aktie | Kursförändring | Kommentar |
| Clas Ohlson | 11,6% | Rörelseresultatet högre än väntat, försäljningen i november steg 6 procent |
| Synsam | 7,1% | Goldman Sachs och Kepler Cheuvreux inleder bevakning med köpråd |
| Embellence | 2,8% | JCE köper aktiepost på 10,5 procent från största ägaren Litorina |
| Securitas | 2,2% | Förvärvar bolag i USA för 3,2 miljarder dollar, planerar nyemission på 915 miljoner dollar |
| Reijlers | 1,9% | Köper Helenius Ingenjörsbyrå för 165 miljoner kronor |
| Volvo Cars | 0,9% | SEB inleder med köp och riktkurs 88 kronor |
| Concentric | 0,9% | Får order värd 27 miljoner dollar över x år |
| ICA | 0,0% | Försäljningen sjönk 0,5 procent i november |
| Handelsbanken | −0,3% | ABG sänker till behåll från köp |
| SEB | −0,6% | ABG sänker till behåll från köp |
| Cibus | −0,8% | Har genomfört riktad nyemission på cirka 492 miljoner kronor, kursrabatt 2,2 procent |
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Rikard Jansson
Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet
Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS




