LOKALTIDNINGSSVEPET 16/11 Näringslivet förekommer på olika sätt bland rubrikerna på flera lokaltidningar idag. En rekorddyr Ikea-möbel har klubbats vid en auktion. Ett charkuteri har blivit uppköpt av en branschjätte inom svensk köttproduktion.


Mest läst i kategorin
Hallandsposten berättar att charkuterifabriken i Halmstad, som under rekordåret i fjol omsatte över en miljard kronor, har hittat nya ägare. Det är KLS Ugglarps, en branschjätte inom svensk köttproduktion, som har köpt företaget.
Nya Wermlands-Tidningen skriver att ett Karlstadsföretag har blivit hackat vilket inneburit att man betalat ut 200 000 kronor till fel företag.
Barometern rapporterar att en rekorddyr Ikea-möbel har sålts i Sundsvall. 151 000 kronor blev priset för fåtöljen ”Cavelli” då den såldes vid en auktion. Möbeln finns endast i fem exemplar i världen.
Västerbottens-Kuriren skriver att Umeå vill stimulera företagandet i länet. I samarbete med kranskommunerna kommer man att erbjuda gratis rådgivning till personer som funderar på att starta eget.
Borås Tidning berättar att man även på denna ort vill utveckla näringslivet, om dock på ett annat sätt. Borås vill locka etableringar med elnätet. Elintensiva företag skapar jobb – men slukar också mycket av eltillgången. Men det finns plats för fler i Boråsregionen.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet




