E55

Rekorddyr Ikeamöbel klubbad på auktion

e55
e55
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 16 nov. 2021

LOKALTIDNINGSSVEPET 16/11 Näringslivet förekommer på olika sätt bland rubrikerna på flera lokaltidningar idag. En rekorddyr Ikea-möbel har klubbats vid en auktion. Ett charkuteri har blivit uppköpt av en branschjätte inom svensk köttproduktion.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Bank-id på en mobil
Ekonomi

1,9 miljoner pensionärer kan påverkas av Bank-id:s nya krav

12 mars 2026
En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026
En bedrövad man pratar i en smartphone och tar sig för pannan. På bordet en bärbar dator. Det är vanligt med bedrägerier och många börjar med ett telefonsamtal. Bedragare riktar ofta in sig på äldre och vem som helst kan vli lurad, men det finns sätt att skydda sig.
Ekonomi

Bedragare lurar till sig mångmiljardbelopp – så skyddar du dig

12 mars 2026
Socialdemokraternas energipolitiske talesperson Fredrik Olovsson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver stopp för kritiserade elavgifter

12 mars 2026

Hallandsposten berättar att charkuterifabriken i Halmstad, som under rekordåret i fjol omsatte över en miljard kronor, har hittat nya ägare. Det är KLS Ugglarps, en branschjätte inom svensk köttproduktion, som har köpt företaget.

Nya Wermlands-Tidningen skriver att ett Karlstadsföretag har blivit hackat vilket inneburit att man betalat ut 200 000 kronor till fel företag.

ANNONS

Barometern rapporterar att en rekorddyr Ikea-möbel har sålts i Sundsvall. 151 000 kronor blev priset för fåtöljen ”Cavelli” då den såldes vid en auktion. Möbeln finns endast i fem exemplar i världen.

Västerbottens-Kuriren skriver att Umeå vill stimulera företagandet i länet. I samarbete med kranskommunerna kommer man att erbjuda gratis rådgivning till personer som funderar på att starta eget.

Borås Tidning berättar att man även på denna ort vill utveckla näringslivet, om dock på ett annat sätt. Borås vill locka etableringar med elnätet. Elintensiva företag skapar jobb – men slukar också mycket av eltillgången. Men det finns plats för fler i Boråsregionen.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop