E55

Så mycket ökade Systembolaget vinsten

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 15 juli 2020Publicerad: 15 juli 2020

Systembolaget ökade försäljningen och gjorde mer i vinst under april-juni i år, jämfört med i ifjol.

ANNONS

Mest läst i kategorin

sparande
Ekonomi

Så kan världsläget påverka din ekonomi just nu

12 mars 2026
Bank-id på en mobil
Ekonomi

1,9 miljoner pensionärer kan påverkas av Bank-id:s nya krav

12 mars 2026
En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026
En bedrövad man pratar i en smartphone och tar sig för pannan. På bordet en bärbar dator. Det är vanligt med bedrägerier och många börjar med ett telefonsamtal. Bedragare riktar ofta in sig på äldre och vem som helst kan vli lurad, men det finns sätt att skydda sig.
Ekonomi

Bedragare lurar till sig mångmiljardbelopp – så skyddar du dig

12 mars 2026

Systembolaget har släppt ny kvartalsrapport och i den framgår det att de både sålde mer och ökade vinsten i årets andra kvartal.

Det statliga monopolet förklarar ökningen med ökade volymer och begränsad konkurrens då andra inköpskanaler begränsats på grund av coronaviruset.

ANNONS

Omsättningen steg 16,7 procent till 9,93 miljarder kronor från 8,51 miljarder samma period i fjol.

Rörelseresultatet blev 251 miljoner kronor, en ökning från 86 i fjol. Rörelsemarginalen steg samtidigt till 2,5 procent från tidigare 1,0.

Resultatet efter skatt blev 265 miljoner kronor en ökning med 167,7 procent mot föregående år då det landade på 99 miljoner kronor.

Försäljningen mellan april-juni steg till 160,2 miljoner liter från 139,6 i fjol.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop