Det är tuffa ekonomiska tider för många. Det är märks inte minst i en Kantar Sifo-undersökning som avslöjar hur vanligt det är att vi letar röda priser i matbutikerna.


Mest läst i kategorin
Inte mindre än 66 procent, eller två av tre svenskar uppger att de i högre grad letar extrapriser idag än innan inflationen började påverka den egna plånboken. 44 procent har kryssat i att de försöker minska matsvinnet för att hålla nere kostnaderna.
I Kantar Sifos undersökning framgår det också att dagligvaruhandeln har sålt tio procent mindre i januari än samma månad i fjol, om man justerar för prisökningar: Försäljningen i kronor för livsmedel och alkoholfria drycker ökade med 9,5 procent medan varorna blivit 19,6 procent dyrare jämfört med för ett år sedan.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet






