E55

Småföretagarna anar ljuset

Ljusstrimmor bland ovädersmolnen. Arkivbild.
Ljusstrimmor bland ovädersmolnen. Foto: Johan Nilsson / TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 12 maj 2026Publicerad: 12 maj 2026

Kriser har kommit och gått de senaste åren. Nuläget är inte mycket bättre, osäkerheten kring utvecklingen i Mellanöstern och påverkan på energipriserna är stor.

ANNONS
ANNONS

Småföretagen ser en liten glimt på konjunkturhimlen.

Lågkonjunkturen består men viss återhämtning kan skönjas, enligt Småföretagarbarometern.

Kriser har kommit och gått de senaste åren. Nuläget är inte mycket bättre, osäkerheten kring utvecklingen i Mellanöstern och påverkan på energipriserna är stor.

Efter att ha backat tre år i rad stiger ändå den samlade konjunkturindikatorn till plus 1, upp från minus 13 i höstas och långt ifrån det historiska snittet på +66.

43 procent av de tillfrågade företagen beskriver läget som sämre än normalt, medan 20 procent anser det som bättre än normalt.

Småföretagsbarometern bygger på svar från 3 000 företagare och görs av Företagarna, Swedbank och Sparbankerna.

Läs även: Religionen tar plats i politiken igen: “Politikerna vill åt kraften som finns där” – E55

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS