E55

SPF Seniorerna: Fyra förlorade år mot bedrägerier

En man talar i telefon och en bedragare tittar på datorn och ringer. Sedan regeringen valt att inte stoppa söksajter från att sprida personuppgifter på internet konstaterar SPF Seniorerna att vi får fyra förlorade år i kampen mot bedrägerier.
Sedan regeringen valt att inte stoppa söksajter från att sprida personuppgifter på internet konstaterar SPF Seniorerna att vi får fyra förlorade år i kampen mot bedrägerier. (Foto: dimaberlinphotos och studioroman)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 08 dec. 2025Publicerad: 08 dec. 2025

Regeringen har valt att inte stoppa söksajter från att sprida personuppgifter på internet, något som SPF Seniorerna tycker är orimligt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

”Det är orimligt att kriminella tillåts fortsätta använda söktjänsterna för att kartlägga personer att begå brott mot”, säger SPF Seniorernas generalsekreterare Peter Sikström till Senioren.

Han säger vidare att regeringen nu måste kompensera för den åtgärd som de just stoppat och att tusentals nya brottsoffer kommer tillkomma om inget görs, det är enligt honom människor som kommer att lida av bedrägerier, hot och förföljelse under de kommande fyra åren.

SPF Seniorerna har framfört sin kritik till äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M), det gjordes när regeringens pensionärskommitté, RPK, sammanträdde den 3 december.

Fyra år till nästa möjlighet

”För ett år sedan var regeringspartierna eniga om att täppa till grundlagens undantag som tillåter söksajter att sprida personuppgifter på internet utan personernas samtycke. Varför ändrade regeringspartierna inställning? Jag förstår inte regeringens bevekelsegrunder”, säger Peter Sikström till Senioren.

Äldre människor är bedragarnas främsta måltavla, men SPF Seniorerna påpekar att söktjänster även används mot företagare, villaägare samt för att kartlägga beslutsfattare som kan hotas.

”Eftersom söksajterna fungerar tack vare stöd i grundlagen krävs en ändring av den. Men nu har tidsgränsen för grundlagsändring passerats och det är fyra år till nästa möjlighet. Detta är ett stort svek från regeringens partier”, säger Peter Sikström till Senioren.

Läs mer på E55: Skydda dig mot bedragare – fem enkla tips


ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

ANNONS
mobile
desktop